11.5.2018 / Gösterim Sayısı : 186

Lider Çocuklar Tarım ve Hayvancılık Öğreniyor

#Lider Çocuklar Tarım ve Hayvancılık Öğreniyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından her yıl ilköğretim 4. sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla "Lider Çocuk Tarım Kampı" gerçekleştirilmekte ve belirlenen temaya dikkat çekilmektedir. 2018 yılında gerçekleştirilecek kamp programının teması "Beslenme ve Gıda için Biyoçeşitlilik" olarak belirlendi. Bu kapsamda;

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce kamp programı belirlenerek, kamp programı çerçevesinde 3 gün boyunca Yenilebilir Yabani Bitki Çeşitlerinin tanıtımı, Biyoçeşitlilik ve Biyokaçakçılık, Doğa-İnsan ilişkileri hakkında uygulamalı eğitimler ve geziler düzenlendi.

Kampın açılış gününde, İl Müdürü Hacı Dursun YILDIZ' ın katılımıyla öğrenciler karşılandı daha sonra Harmancık Eko Evlerine gidilerek doğa parkında çeşitli oyunlar oynandı, yenilebilir yabani bitkiler doğa parkında bulunarak tanıtımı yapıldı.

Kampın 2. Günü İl Müdürlüğü toplantı salonunda İl Müdürü katılımıyla kurum tanıtımımız yapılarak kamp öğrencilerine israf, tutumluluk, süt ürünleri ve faydaları, kurumun iş sahası konularında bilgilendirme yapıldı, sonrasında Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde bulunan Tarımla Engelleri Aşıyoruz Projesi kapsamında yapılan seralarda birlikte sebze fidesi dikimi yapıldı. Sonrasında Karacabey'de bulunan SÜTAŞ tesisleri ziyaret edilerek süt ve ürünleri hakkında tanıtım yapıldı.

Kampın 3. Günü İl Müdürlüğü toplantı salonunda Yenilebilir Yabani Bitki Türleri ve Biyokaçakçılık sunumları yapıldı, sonrasında Mudanya İlçesi Çepni köyünde bulunan Radoha Çiftliği ziyaret edilerek keçi sütü, kefir gibi ürünlerle öğrencilerin tanışması sağlandı.


''