16.5.2018 / Gösterim Sayısı : 207

İl Müdürü Hacı Dursun YILDIZ, Bursa Basınını Ağırladı

#İl Müdürü Hacı Dursun YILDIZ, Bursa Basınını Ağırladı

Bursa basınının güzide temsilcileri ile bir araya gelen YILDIZ, Bursa gıda tarım ve hayvancılığının mevcut durumunu ve yarınını değerlendirdi. Göreve başladığı günden bu yana kurumda gerçekleşen faaliyetler hakkında bilgi verdi. Ramazan ayı ile birlikte gıda denetimleri hakkındaki hassasiyetini dile getirerek en iyi denetçinin bilinçli vatandaş olduğunun altını çizdi. Bu noktada doğru ve bilinçli tüketimin önemine değinerek israfın önlenmesi için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini belirtti. Bursa'da gıda denetimi noktasında İl Müdürlüğü personellerinin özverili bir çalışma yürüttüğünü ve 2017 yılında toplam 44.202 denetim gerçekleştirilmiş olup bunlardan 1.969 tanesinin Alo 174 gıda hattına yapılan ihbar sonucu olduğunu belirtti.

Yürütülen faaliyetlerin yanı sıra projelerden de bahseden YILDIZ; uygulanabilir, sürdürülebilir ve maksimum fayda sağlayacak projelerin önceliğimiz olduğunu ve özellikle Bakanlıkça yürütülen Genç Çiftçi Projelerinin Bursa'da büyük ilgi gördüğünü belirtti. Genç Çiftçi Projelerinden faydalanan üreticileri ziyareti sırasındaki gözlemlerini paylaşarak üreticilerin memnuniyetini aktardı. 2017 Genç Çiftçi Projesi Desteklemeleri döneminde 190 proje Bakanlıkça onaylanarak hayata geçirildi. Bu kapsamda 42 üreticiye kişi başı 37'şer adet olmak üzere toplamda 1.554 adet küçükbaş hayvan, 88 üreticiye kişi başı 6'şar adet olmak üzere toplamda 528 adet büyükbaş hayvan verildiğini belirtti.

Bursa tarım ve hayvancılığının gelişmesi ve Bursa'nın kalkınması için birlikte hareket edilerek herkesin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan YILDIZ, verimli tarım arazilerinin tüm ülke özellikle Bursa için çok önemli ve korunması gerektiğini belirtti.

YILDIZ; 'Tarım arazilerinin korunması ve tarım dışı kullanımının önüne geçmek adına kurum kuruluş ve vatandaşlarımızın bilinçli olması gerekmektedir. Bu konuda basına da vatandaşımızın doğru bilgiyle doğru şekilde yönlendirilmesi noktasında görevler düşmektedir' dedi.

Basın mensuplarından gelen soruları yanıtladıktan sonra katılımlarından dolayı teşekkür etti. 


''