30.7.2018 / Gösterim Sayısı : 141

3. Tahtalı Şeftali Festivali Gerçekleşti

#3. Tahtalı Şeftali Festivali Gerçekleşti

​Nilüfer'in en çok şeftali üreten mahallesi olan Tahtalı'da düzenlenen şeftali festivali büyük ilgi gördü. 

Nilüfer Belediyesi'nin, kentin kırsal mahallelerinde yetişen ürünlerin daha geniş kitleler tarafından tanınmasına katkıda bulunmak amacıyla düzenlediği festivallerden biri olan 3. Tahtalı Şeftali Festivali, geniş katılımla gerçekleşti. Halkın büyük ilgi gösterdiği festivale Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa BOZBEY, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hacı Dursun YILDIZ, İl Müdür Yardımcısı Erdoğan CEYLAN, Nilüfer İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yasemin Yiğit BOZKURT ve milletvekilleri katıldı.

 Festival'de konuşma yapan İl Müdürü Hacı Dursun YILDIZ; "Bursa İlimizde üretilen şeftalinin Nilüfer ilçemizdeki payı 2000 dekarlık alan ile 2400 tondur. Nilüfer İlçemizde bulunan şeftali üretimi başlıca Tahtalı, Fadıllı, Ürünlü, Yaylacık, Çalı Mahallelerimizde olup bu üretimim üçte birinden fazlası Tahtalı Mahallesinde gerçekleştirilmektedir.TÜİK verilerine göre 2017 yılında 390.470 dekar alandan 664.785 ton ülke üretimi gözükmektedir. Bu üretimin 65.836 dekarlık üretim alanı ve 85.200 ton şeftali üretimi ile  %13'ü  Bursa İlimizden karşılanmaktadır. İlimizin başlıca ihracat ürünlerinden olan şeftalinin üretilmesi, yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması; kalitesinin, farkındalığının ve rekabet gücünün arttırılması yönündeki çalışmalar devam etmektedir.Türkiye'nin en kaliteli ve tüketici talebi gören şeftalilerinin yetiştirildiği bölgelerden birisi olan Tahtalı Mahallesinde bu yıl 3.sü düzenlenen 'Şeftali Festivali'nin Bursa Şeftalisinin tanıtımına ve dış piyasada hak ettiği değere ulaşması açısından büyük önem arz etmektedir. Çiftçilerimiz üreterek 80 milyon insanımızı, 40 milyon turisti besledikten sonra 17 milyar dolar ihracat yapmaktayız. Gıdası kendine yeten bağımsız bir ülkeyiz. Çiftçimiz her zaman desteklenmektedir. Tüketicilerimizin de çiftçimize en büyük desteği israftan kaçınmak ve dua etmekle olacaktır. Çiftçilerimize ürettikleri için teşekkür ediyor, her zaman yanlarında olduğumuzu belirtir, afetsiz bereketli üretimler dilerim" ifadelerini kullandı.

3. Tahtalı Şeftali Festivalinde, 'Minik Şefler Pasta Süslüyor', 'En İyi Şeftali Yetiştiricisi' ve 'Şeftalili Lezzetler' yarışmaları düzenlendi.


''