7.8.2018 / Gösterim Sayısı : 272

Bursa Siyah İnciri İhracata Hazır

#Bursa Siyah İnciri İhracata Hazır


İl Tarım ve Orman Müdürü Hacı Dursun YILDIZ Osmangazi İlçesi Çağlayan ve Dürdane Mahalleleri muhtarları ve incir üreticileri ile bir araya geldi. 

Bursa siyah inciri kendine has rengi, tadı ile Bursa'ya özgü bir meyve olup, bu alanda bir marka durumundadır. İlimiz Türkiye siyah incir üretiminin % 90'nını karşılamaktadır. Ülkemiz ve İlimiz için böylesine önemli ve değerli olan Bursa siyah inciri üretimi ve ihracatında karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları ile ilgili üreticileri dinleyen YILDIZ, İl Müdürlüğü olarak her zaman üreticilerin yanında yer alındığını dile getirdi.

YILDIZ 'Bursa Siyah İncirinin taze olarak gittiği ülke pazarlarında kalite ve tüm özelliklerini koruyarak tüketilmesi ve buna göre yurt dışında talep oluşturması son derece önem arz etmektedir. Bu nedenle sektörün zarar görmemesi için, gerek üreticilerin gerekse ihracatçılarımızın kesim ve ihraç tarihlerini dikkate alarak hareket etmesi önem taşımaktadır. Üreticilerin bu tarihlere göre ürün hasadını yapması ve ürünün daha sonra ihracata gönderilmesi gerekmektedir.' dedi.

Mahallelere ait işletmeleri gezen YILDIZ, üreticilerimize bereketli bir dönem diledi.


''