8.8.2018 / Gösterim Sayısı : 163

Kurbanlık Hayvanlarda Dişi Hayvan Uyarısı Yapıldı

#Dişi kurbanlık uyarısı #Kurbanlık Hayvanlarda Dişi Hayvan Uyarısı Yapıldı

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hacı Dursun YILDIZ  Kurban Bayramı öncesi vatandaşlar ve yetiştiriciler için uyarılarda bulundu.

Alaaddin Bey hayvan pazarında gözlemlerde bulunan YILDIZ, kurbanlık hayvan satışında uyulması gereken kuralları ve alırken dikkat edilmesi gereken noktaları satıcı ve vatandaşlarla paylaştı.

Hacı Dursun YILDIZ damızlık değeri yüksek dişi hayvanların kurbanlık olarak tercih edilmemesi gerektiğini belirterek  "Kurban olarak satın alınacak hayvanlar sağlıklı, besili, veteriner sağlık raporu/hayvan pasaportu/nakil belgesi olan, Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenen koruyucu aşıları yapılmış ve hayvan kimlik sistemine kayıtlı olanlardan seçilmelidir. Gebe ve damızlık değeri yüksek dişi hayvanların kurbanlık olarak kesilmesinin önlenmesi, kurban edilmesi uygun olan hayvanlardan öncelikle erkek olanların tercih edilmesi hayvan varlığımızın sürdürülebilirliği açısından önemlidir." dedi.

İl Müdürü YILDIZ kurbanlık hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerinin vatandaşlarımızca sorgulanabilmesi amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/ web sayfası ile "HaySag" isimli küpe sorgulama mobil uygulamasının hazırlanarak kullanıma açıldığını, söz konusu web sayfası ve mobil uygulamadan küpe numarası girilerek hayvanların ırk, cinsiyet ve yaş bilgilerinin sorgulanabileceğini sözlerine ekledi. 

İl Müdürü YILDIZ hayvan varlığımızı hep birlikte koruyabileceğimizi ve bunun için doğru tercihlerde bulunmamız gerektiğinin altını çizerken kurbanlık alım ve satışlarının tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diledi.

''