9.8.2018 / Gösterim Sayısı : 200

Üzüm Rekolte Tahmin Komisyonu Toplandı

Üzüm Rekolte Tahmin Komisyonu İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Mehmet Akif ŞENYÜREK'in başkanlığında toplandı. İl Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleşen komisyon toplantısı Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cihat TÜRKBEN, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ömer DOĞAN, İl Komisyon Üyeleri Ziraat Mühendisleri Turgay VURAL, Erdem DURGUT, Vedat SAĞLAM ve İlçe Müdürlüğü temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Bakanlık Makamı tarafından ülke genelinde üretim amacına göre üretimi gerçekleştirilmekte olan üzüm ürün rekoltesine ait rakamların kamuoyuna Bakanlığımız tarafından açıklanması amacıyla mevcut bağ alanlarımızda üretimi yapılan üzüm ürününün üretim amaçları doğrultusunda (sofralık/çekirdekli-çekirdeksiz, kurutmalık/çekirdekli-çekirdeksiz ve şıralık/şaraplık)  alan ve üretim rakamlarının tespit edilmesi için "Üzümde Rekolte Tahmin Komisyonu" kurulması talimatlandırılmıştır.

Bu kapsamda toplanan komisyonda 2018 yılında ilimiz genelindeki bağ alanlarının değerlendirilmesi yapılarak ilçe komisyon kararları görüşüldü.

Ayrıca toplantıya katılan Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ertuğrul Aksoy tarafından uzaktan algılama yöntemi ile gelecek yıllarda yürütülebilecek çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Toplantı sonunda alınan kararlar neticesinde düzenlenecek  olan "2018 yılı Bursa ili Üzüm Rekolte Komisyon Raporu" nun Bakanlığa gönderilmesi kararlaştırıldı

''