27.9.2018 / Gösterim Sayısı : 119

Yerli Mısır Tarla Günleri Uludağ Üniversitesi’nde Son Buldu

#Yerli Mısır Tarla Günleri Uludağ Üniversitesi’nde Son Buldu

​Yerli Mısır Tohum Çeşitlerinin Geliştirilmesi Ve Kullanımının Yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen proje kapsamında Bursa'da ve Türkiye'de bir çok farklı bölgede gerçekleştirilen tarla günü etkinlikleri Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde yoğun katılımla gerçekleştirildi.

 Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarla arazinde gerçekleştirilen etkinliğe Bursa Vali Yardımcısı Abidin ÜNSAL, Bursa İl Tarım Ve Orman Müdürü Hacı Dursun YILDIZ,Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Adil KAYAOĞLU, Bursa İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Mehmet Akif ŞENYÜREK, Bursa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Yetişkan KESKİN, , Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakultesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Serkan GÜRLÜK, Nilüfer İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yasemin Yiğit Bozkurt, Bursa Ziraat Odası İl Koordinasyon Başkanı Niyazi ÖZBİL, Nilüfer Ziraat Odası Başkanı Şenol AYBEY, Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Hakan EKİM, kurum müdürleri, öğretim üyeleri, Tarım ve Orman Bakanlığı personeli katıldı.

 Tarla etkinliğinin açılış konuşmasını gerçekleştiren Nilüfer İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yasemin Yiğit BOZKURT "Yerli üret yerli tüket" sloganıyla projenin önemini dile getirdi. İl Müdürü Hacı Dursun YILDIZ, yerli mısır hasadında örnek tarla hasadının önemli verimlere ulaştığını dile getirdi. 8 ton hasat yapıldığını belirten YILDIZ, bunun yerli mısır için gelecek vadettiğini belirtti. Yerli tohumları tercih ederek çiftçilerimizin daha bilinçli üretim yapmalarının önemine değindi. Aynı zamanda üretim kadar israfın önlenmesinin de önemini vurguladı.

 Daha sonra üreticilerle birlikte tarla gezildi, tarladaki mısırlar hakkında bilgi veren Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Ziraat Mühendisi Ahmet DUMAN, proje hakkında teknik bilgi vererek Hacıbey mısır çeşidinin yurtdışından ilk tescil alan yerli çeşit olduğunu ifade etti ve diğer çeşitleri tanıttı. Önümüzdeki yıllarda farklı ürünlerle ilgili de yerli tohum çalışmalarının devam edeceğini dile getirdi


''