9.10.2018 / Gösterim Sayısı : 148

Tarım Sektörünün Kalbi Bursa'da Atacak

#Tarım Sektörünün Kalbi Bursa’da Atacak

Türkiye'de Tarım sektörünün kalbinin attığı, uluslararası platformda organize edilen Tüyap Bursa Fuarcılık Anonim Şirketi, Tarım ve Orman Bakanlığı ile sektör ortaklarının işbirliğiyle düzenlenen 16. Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı (BURTARIM 2018) ile Bursa 11'inci uluslararası, Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarının ortak açılışı bugün Bursa'da yapıldı.

Tarım makineleri, hayvancılık donanımları, bitkisel üretim firmaları, yeni tarımsal mekanizasyon aletleri gibi geniş ürün yelpazesi ile dikkat çeken Fuar; Vali İzzettin KÜÇÜK, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ, Bursa İl Tarım Orman Müdürü Hacı Dursun YILDIZ, İlçe Kaymakamları, TÜYAP Bursa Fuarcılık Anonim Şirketi Genel Müdürü İlhan ERSÖZLÜ, siyasi parti temsilcileri, ziraat oda başkanları, tarım-kredi kooperatifleri, sektör paydaşları ve vatandaşların katılımıyla kapılarını ziyaretçilere açtı.

Bursa Valisi İzzettin KÜÇÜK Konuşmasında: ''Günümüzde sanayi elbette çok önemli ama bu asla gıdanın önemini azaltmadı azaltmayacak. Bizim iklimimiz neredeyse tüm ürünlerin yetişmesine müsait, toprağımız bereketli, bu verime uygun üretim üzerinde çalışmalı ve gelişmeliyiz. Üründen verim alınma oranı nerede yüksekse o ürünlerin teşvikini verim alınan bölgelere kaydırmalıyız.'' dedi. Fuarların sektörlerin gelişmesindeki payına dikkat çeken Vali KÜÇÜK; ''tarımsal sorunların ve araştırmaların tartışılıp masaya yatırılacağı platformların var olmasına ihtiyaç var. Ben bu fuarın hayırlı olmasını ve tüm üreticilerimize verimli bereketli bir yıl dilerim'' dedi.

Ülke ekonomisinde önemli paya sahip, tarım ve hayvancılık sektörlerinde üretim yapan fuar katılımcısı firmaların pazarlama çalışmalarını geliştirmek, çiftçiyi yeni teknolojiler ile buluşturarak verimliliği çoğaltmak ve ihracatımızın artmasına olanak sağlamak amacı ile gerçekleşen, modern tarımın tüm süreçlerinin ele alındığı fuarın açılış töreninde konuşan İl Müdürü Hacı Dursun YILDIZ: '' Bursa bereketli toprakları, tarıma uygun iklim ve coğrafyasıyla bitkisel ve hayvansal üretimde hem üretici hem de yatırımcılara büyük avantajlar sağlayan bir ildir. Bu avantajları iyi, zamanında ve doğru şekilde değerlendiren üreticilerimiz birçok üründe ortalamanın üzerinde verime ulaşmakta ve buna bağlı olarak da sağladığı tarımsal katma değer artmaktadır. İlimiz, tarımsal üretim değeri ve ülke ortalamasının üzerinde gerçekleşen tarımsal verimliliği ile Türkiye tarımsal üretiminin %  3,4' ünü, tarımsal üretim değerinin % 2,3'ünü üreterek Türkiye sıralamasında tarımsal üretim değeri bakımından 12 . sıraya yerleşmektedir.'' dedi.

Ülkemizde düzenlenen tarımsal fuarlar arasında en büyüğü olma özelliği gösteren BURTARIM 2018'in önemine değinen YILDIZ konuşmasını '' Sanayi alanındaki büyük atılımlarının yanında, aynı zamanda önemli bir tarım kenti olan ilimizde böylesine büyük tarım fuarlarının düzenlenmesi tarımımızın gelişmesindeki dinamiği göstermenin yanı sıra tarım sektörünün teknolojiye duyduğu talep ve yeni teknolojik gelişmelerin izlenerek uygulanması bakımından da büyük önem taşımaktadır. Bursa'mızda 16. kez düzenlenen ve uluslararası nitelik kazanmış, önemli bir katılımcı kuruluş sayısına ulaşmış böyle bir fuarın tertip edilmesinden dolayı emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım.'' diyerek sonlandırdı.

Açılış törenin ardından protokol üyeleri stantları ziyaret etti. Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi  20 ülkeden 365 firma ve firma temsilciliğinin açtığı stantlarla, 13 Ekim 2018 tarihine kadar tarımsal sektörün en büyük buluşmasına ev sahipliği yapmaya devam edecek.

''