16.10.2018 / Gösterim Sayısı : 133

“Okullarda Güvenilir Gıda Tüketelim, Obeziteyi Önleyelim” projesi Kapsamında Dünya Gıda Günü Kutlandı

#“Okullarda Güvenilir Gıda Tüketelim, Obeziteyi Önleyelim” projesi Kapsamında Dünya Gıda Günü Kutlandı

2018-2019 eğitim öğretim döneminde "Okullarda Güvenilir Gıda Tüketelim Obeziteyi Önleyelim" sosyal sorumluluk projesinin 3. Dönem açılışı Saadettin Türkün Ortaokulu'nda gerçekleşti.

Projenin açılışına; Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü İl Müdür V. Erdoğan CEYLAN, BTSO Yönetim Kurulu Gıda Tarım Hayvancılık Konsey Başkanı Burhan SAYILGAN, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ ONUR, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem TÜFEKÇİ, Bursa İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet UZUN,  Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zehra SÖNMEZ, Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Yıldıray İSTANBULLU, TMMOB Gıda Mühendisleri Bursa Şube başkanı Lale YILDIZ, Bursa Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Fatih DAĞDALEN, BESAŞ yetkilileri, okul öğrencileri ve öğretmenler katıldı.

 'Güvenilir Gıda Tüketelim İsrafı Önleyelim' projesiyle 2 yılda 150 okulda 32 bin öğrenciye eğitim verildi. 2018-2019 eğitim ve öğretim döneminde Bursa İl ve İlçelerinde 80 okulda 10 bin ortaöğretim öğrencisine eğitim verilmesi hedeflenmektedir. "Okullarda Güvenilir Gıda Tüketelim, Obeziteyi Önleyelim" konulu eğitimle okullardaki öğrencilerin; güvenilir gıda, bilinçli tüketici olma, kişisel hijyen ve gıda hijyeni, yeterli ve dengeli beslenme, obezite ile ilgili konularda farkındalığının artması amaçlanmaktadır.

 Projenin açılışında BTSO Yönetim Kurulu Gıda Tarım Hayvancılık Konsey Başkanı Burhan SAYILGAN, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ ONUR, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem TÜFEKÇİ, Bursa İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet UZUN,  Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zehra SÖNMEZ konuşmalarını yaparak projenin önemini vurguladılar.

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde görev yapan Gıda Mühendisi Dilek ÖZİPEK DONDURAN öğrencilere; Gıda nedir, Güvenilir Gıda, Sağlıklı Gıda Tüketiminde 5 anahtar, Kişisel Hijyen ve Öz bakım Uygulamaları, Bilinçli Tüketicinin Nitelikleri, Gıda etiket Bilgileri, Dengeli ve Yeterli Beslenme, Besin Öğeleri hakkında bilgilendirme ve farkındalık eğitimi verdi.

 Aldıkları eğitim sonrasında gönüllü gıda elçisi olan öğrenciler, projenin sonunda düzenlenecek "İsraf ve Gıda Güvenliği" konulu resim yarışmasına katılacak ve güvenilir gıda hakkında hayallerini çizecekler.

 


''