2.11.2018 / Gösterim Sayısı : 129

“Itri , Tıbbi Ve Boya Bitkilerini Geliştirme Projesi” 2018 Yılı Değerlendirme Toplantısı Bursa’da Yapıldı

#Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler İstişare Toplantısı_2018

​Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından 38 il ile birlikte ilimizde de uygulanan "Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkilerinin Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi" projesi, 2018 yılı Proje değerlendirme toplantısı Bakanlığımız Proje yürütücüleri ile İl Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ ve Müdür Yardımcısı  Mehmet  SÜLÜN'ün katılımıyla İl Müdürlüğümüz Bereketana Salonunda yapıldı.

 Proje başlangıç tarihi olan 2016 yılından itibaren proje kapsamında yaptıkları deneme ve demonstrasyonların sonuçları ile İllerinde proje kapsamında uygulamalarda karşılaştıkları sorunları ve çözüm yolarını rapor halinde sundular. Toplantıda Bakanlığımız temsilcileri İllerin yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgileri alarak, 2019 yılında yapılacak proje çalışmaları hususunda bilgilendirmelerde bulunmuşlardır.

 Projenin yürütüldüğü Bursa, Kütahya, Balıkesir, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Bilecik illerinde yapılan çalışmalar değerlendirildi. Proje kapsamında oluşturulan teknik ekiplerin katılımıyla benzer adaptasyon ve pazar-piyasa etkisinde olan illerin çalışma ve gelişmeleri birlikte değerlendirildi. Bundan sonraki yıllarda projeye nasıl devam edileceği, hangi bitkiler ile ilgili çalışmaların yürütüleceği, üretim sektör ilişkisi, sözleşmeli üretim, üretim materyali gibi konular ele alındı. 

 İlimizde bu sene kurulan (anason, kişniş, portakal nergisi, tıbbi nane, adaçayı, salep) demonstrasyonlar hakkında bilgi verildi. İlimizde tıbbi aromatik bitkilerin yaygınlaştırılması ile ilgili yapılan tüm faaliyetlerden bahsedildi. 

 Toplantında İl Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ, Projenin geliştirilmesi amacıyla yapılması gerekenlerle ilgili teknik personelle bilgi alışverişi yaparak konunun önemine dikkat çekti; ıtri ve tıbbi bitkiler ile boya bitkilerinin yetiştiriciliğinde verimin önemini dile getirdi.


''