T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimizde Uygulanmaya Başlanan Projeler Yerinde İnceleniyor

Yayın Tarihi : 17.5.2022

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü'nün uygulamaya koyduğu, Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi çalışmaları kapsamında Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) uygulanmaya başlandı. Proje ile tarım arazilerinin daha etkin kullanılması, ekilmeyen ve nadasa ayrılan alanlar ile işlemeli tarıma uygun olmayan alanlar öncelikli olmak üzere, uygun tarımsal üretim yöntemleri kullanmak suretiyle bitkisel üretimin artırılması hedefleniyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı uzmanları Ömer Çelik ve İhsan Emiralioğlu, İlimizde uygulanmaya başlanan projeleri Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ömer Doğan ve proje İl Koordinatörleri ile birlikte yerinde inceledi.

Konu İle ilgili açıklama yapan İl Müdürü Hamit AYGÜL; "Ülkemizde ve Dünyada girdi fiyatlarının arttığı bir dönemde Çiftçimizin yükünü hafifletmek için Bakanlığımıza sunmuş olduğumuz 17 projeden 11' i kabul edilmiştir. Bu konuda ayrıca Bakanlığımıza Kanola gibi yağ açığını kapamaya yönelik ek projeler sunduk bu projelerimizin de Bakanlığımız tarafından kabul görürse İlimiz için faydalı olacaktır. Bu tür projelerimiz her yıl artarak devam edecektir.  Bursalı çiftçilerimize hayırlı olsun" dedi.

Proje kapsamında İlimizde hazırlanarak Bakanlığımıza sunulan; Mavi Yaz Orhaneli'de, İlmek İlmek İncir İlek Fidanı, Bi Ihlamur Demle, Çörekotu Ekim Alanlarının Verimlileştirilmesi, Gel Berry Yar Gel Berry, Maviyemişle Kazanacağız, Bursa İli Karacabey İlçesi Siyah İncir Yaygınlaştırılması, Çerezlik Kabak ve Ayçiçeği Üretiminin Yaygınlaştırılması projelerimiz kabul edildi. Toplam bütçesi 993.947 TL olan bu projelere Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından 747.543 TL ödenek tahsis edilmiş, 2022-2023 üretim sezonu içerisinde %75 Bakanlık katkılı olarak uygulanmaya başlandı. İlimizde 181 üreticimize verilecek olan destek ile 2040 dekar alanda tarımsal üretim gerçekleştirilmesi hedefleniyor.