T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Zirai İlaçlamalarda İş Sağlığı ve Güvenliği Projesi’nin Açılışı Yapıldı

Yayın Tarihi : 18.5.2022

İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında desteklenen Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından yürütülen  "Zirai İlaçlamalarda İş Sağlığı ve Güvenliği Projesi" nin açılış töreni yapıldı.

Eğitim seminerlerinin açılış törenine Bursa İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Erdoğan Ceylan,  İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Deniz Algın ile Okul Müdürü Ali Cihan katıldı.

İl Müdürü Yardımcısı Erdoğan Ceylan açılış törenindeki konuşmasında ''İlimizde tarımsal üretim kültürünün oluşması ve üretimin modern tekniklerle yapılmasında 1891 tarihinde açılarak eğitim ve öğretime başlayan bugünkü anlamıyla yükseköğrenim sayılabilecek düzeydeki Bursa Ziraat Mektebi'nin katkısı önemli bir yer tutmaktadır. Bugünkü adıyla Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi geçmişte olduğu gibi günümüzde de tarımsal üretimin gelişmesi amacıyla eğitime devam etmekte ve tarımda karşılaşılan sorunlara ilişkin olarak da çözümüne katkı sağlamaktadır.'' dedi.

Dünyada ve ülkemizde sanayileşme ve teknolojik gelişmelere paralel olarak işyerlerinde üretken faktör olan çalışan kişilerin sağlığı ve güvenliği ile ilgili iş kazaları başta olmak üzere birtakım sorunlar ortaya çıktığına değinen İl Müdür Yardımcısı Ceylan, ''Bilindiği üzere tarım sektörü tarımsal faaliyetler Dünya'nın en tehlikeli sektörler arasında sayılmaktadır. Tarımsal üretimde kullanılan zirai ilaçlarda bulunan kimyasallar ise iş sağılığı ve güvenliği açısından ciddi riskler oluşturmaktadır. Zirai eğitimde önemli yere sahip okulumuzda hazırlanan ve uygulanacak bu proje ile zirai ilaçlama sürecinde oluşan iş sağlığı ve güvenliği riskin azaltılması ve farkındalığının arttırılmasına katkı sağlanacağına inanıyorum.'' dedi.

12 Mayıs 2022'de başlayan eğitim seminerleri, Bursa Şehit Abdullah Tayyip Olçok Uygulama Oteli konferans salonunda 18.05.2022 tarihine kadar devam edecek.