T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Lider Çocuk Tarım Kampı: Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği Resim Yarışması Ödül Töreni Yapıldı

Yayın Tarihi : 23.5.2022

      Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından her yıl ‘Hayatın Merkezinde Tarım, Tarımın Merkezinde Çocuk’ ilkesinden yola çıkarak çocuklara doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, çocukların tarımla buluşmalarını sağlayarak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla Lider Çocuk Tarım Kampı gerçekleştiriliyor. İlköğretim 4. Sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen programın bu seneki teması  ‘Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği’ olarak belirlendi. Bu kapsamda İlimizde, Şehit Bakım Onbaşı Tolga Taştan İlkokulu’nda resim yarışması düzenlendi.
      Dereceye giren öğrencilere sertifikalarını Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Karaca ve Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürhan Çokgezer verdi. 
      Törende konuşma yapan Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül Bakanlığımızın uygulamaya koyduğu Lider Çocuk Tarım Kampı’nın çocuklarda tarımsal, çevre ve gıda duyarlılığı oluşturmadaki önemine değindi. Bursa’nın balıkçılık ve su ürünleri konusunda ülkemizin önemli üretim merkezlerinden olduğunu belirten İl Müdürü, İlimizde su ürünleri üretimini 2023 yılında 20 bin tona çıkarmanın hedeflendiğini söyledi. 
      Balık etinin beslenmedeki önemini anlatan Aygül: ‘’Bildiğiniz üzere balık eti besleme değeri açısından oldukça yüksek değerlere sahip. İnsan vücudunun büyümesi, bağışıklık sistemi gelişimi, sağlıklı beslenme için gerekli olan omega 3 yağ asidi, vitamin ve mineral maddeleri balık fazlasıyla içermekte. Çocuklarımızın büyümesi için balık etinin tüketimi çok önemli. Çocuklarımızın anne babalarını da balık tüketmesi için teşvik etmesi gerekiyor. Geleceğimizi oluşturan çocuklarımızın doğru beslenmesine katkıda bulunarak daha sağlıklı bir gelecek hedefliyoruz. Amacımız, yetişkinlerimizin, yaşlılarımızın da haftada 2 defa balık tüketmesi. Çünkü vücudun içindeki iskelet unsurlarının ve hücrelerimizin sağlığı için balık etine ve hayvansal gıdalara ihtiyacımız var. 
İnşallah bu eğitimden sonra balık tüketiminde daha fazla artışı sağlamış oluruz. Aynı zamanda balık tüketiminin faydaları konulu 4. sınıflara resim yarışması yaptık. Bu yarışmada 25 öğrencimizle birlikte İl Müdürlüğümüz kontrol teknesiyle gezi yapacağız ve çevre bilinci için balıkçı barınağında kıyı temizliği yapacağız.’’ dedi.
      Törenin açılış konuşmasını yapan Şehit Bakım Onbaşı Tolga Taştan İlkokulu Müdürü Ergün BÜKE ise Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından öğrencilerde balıkçılık, su ürünleri, su kaynaklarının tanıtımı, su ürünleri tüketiminin beslenmedeki önemi, yörelere özgü türler ile kaybolmakta olan türlere karşı doğa ve çevre bilinci oluşturmak, farkındalık yaratmak ve bilgileri artırmak amacıyla okulda verilen eğitimler için teşekkür etti.