T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Lider Çocuklar Tekne Gezisi Yaptı

Yayın Tarihi : 31.5.2022

Tarım ve Orman Bakanlığı, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığınca her yıl 'Hayatın Merkezinde Tarım, Tarımın Merkezinde Çocuk' ilkesinden yola çıkarak çocuklara doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, çocukların tarımla buluşmalarını sağlayarak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla 'Lider Çocuk Tarım Kampı' gerçekleştiriliyor.

İlköğretim 4. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen programın bu seneki teması  'Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği' olarak belirlendi. Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından öğrencilerde; balıkçılık, su ürünleri, su kaynaklarının tanıtımı, su ürünleri tüketiminin beslenmedeki önemi, yörelere özgü türler ile kaybolmakta olan türlere karşı doğa ve çevre bilinci oluşturmak, farkındalık yaratmak ve bilgileri artırmak amacıyla Şehit Bakım Onbaşı Tolga Taştan İlkokulu'nda eğitim sunumları yapıldı.

 Eğitimlerin ardından 'Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği' kapsamında düzenlenen resim yarışmasında dereceye giren 25 öğrenci bugün Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne ait kontrol teknesiyle Kurşunlu sahilinde tekne gezisi yaptı.

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül ile Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür'ün de eşlik ettiği tekne gezisinin ardından öğrenciler hep birlikte balıkçı barınakları alanında kıyı temizliği yaptı ve balık yedi.