T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

1 Haziran Dünya Süt Günü Kutlu Olsun ‘Süt İçin Süt İçirin’

Yayın Tarihi : 1.6.2022

Her yaştaki insana süt içme alışkanlığı kazandırmak, toplumda süt tüketimini artırmak, süt ve süt ürünlerinin besin değeri konusunda kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla her yıl 1 Haziran Dünya Süt Günü olarak kutlanıyor.

Süt ve süt ürünlerinin insan sağlığına olan olumlu etkileri hakkında toplumu bilinçlendirmek ve süt tüketimini teşvik etmek amacıyla Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen Süt Günü, bu sene Mehmet Aker İlkokulu ve Kurumumuzda bulunan Toprak Ana Çocuk Evi öğrencileriyle kutlandı.

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, kalsiyumun ana kaynağı olan sütün içerdiği protein, vitamin ve minerallerle hem bedensel hem zihinsel gelişim için önemli rol oynadığını söyledi. Sağlıklı yaşam ve uzun ömür için daha çok süt ve süt ürünü tüketilmesi gerektiğini belirten İl Müdürü Aygül: ''Anne babalarınıza da süt içmeyi önerin. İyi beslenmenin en önemli faktörlerinden biri süt içmek.'' dedi.

Maskotumuz Camo' dan temsili süt sağmayı deneyimleyen öğrenciler karton bardaktan inek figürü yapıp, İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan broşürleri renklendirdi. Programın sonunda tüm öğrencilere süt dağıtıldı.