T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İnegöl’de Kestane Demonstrasyon Bahçesi Kuruldu

Yayın Tarihi : 3.6.2022

Kestane ağaçlarında görülen hastalık ve zararlılara dayanıklı çeşitlerin tespitini sağlamak amacıyla Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İnegöl İlçe Belediyesi ile İnegöl İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün ortak çalışması sonucu Hilmiye Mahallesinde 11 dekarlık alanda demonstrasyon bahçesi kuruldu.

Kestanede sürdürülebirliği ve verimi etkileyen önemli hastalık ve zararlıların etkisini azaltmak amacıyla oluşturulan demostrasyon bahçesinin tanıtımı Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, İnegöl Kaymakamı Eren Arslan, İnegöl belediye Başkanı Alper Taban ile ilçe protokolü ve çiftçilerin katılımıyla yapıldı.

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Bursa'nın kestane üretiminde ve işlenerek pazara sunulmasında öncü bir şehir olması ve pandemiye rağmen artan ihracat rakamıyla ülkemize döviz girdisine katkı sağladığını söyledi. Hamit Aygül, Bursa'nın marka değerlerinden olan kestanenin geçmiş yıllara oranla azalan üretimini arttırmak ve bu konuda tedbir almak amacıyla  çalışmalar yapıldığını söyledi.

Aygül: ''Bakanlığımızın desteği ile yürütülen Proje kapsamında Ödemiş'ten elde ettiğimiz Dal Kanseri, Gal Arısı dayanıklı fidanlarla çiftçilerimize örnek bahçeler oluşturmaya çalıştık. Dört çeşit getirdiğimiz kestanenin hastalıklara mukavemetini gördükten sonra en mukavim çeşitle önümüzdeki yıllarda Bursa'da kestanenin yeniden gelişip kalkınması için çalışma başlatacağız. Bu çalışmalarla kaybolmaya yüz tutan kestaneciliği eski günlerinin üzerine ulaştırımaya çalışacağız. Böylece hem çiftçilerimiz için alternatif bir gelir kaynağı oluşturacağız hem de Bursa'nın marka değerini yaşatmaya devam edeceğiz.'' dedi.