T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bursa‘ da Bezelye Hasadı Devam Ediyor

Yayın Tarihi : 8.6.2022

     İçerdiği protein miktarıyla beslenmedeki öneminin yanı sıra toprağın ihtiyaç duyduğu azotun karşılanmasınada  katkısı olan bezelyenin hasadı Bursa'da devam ediyor.

     Polikültür tarım yapılan ve yılın her mevsiminde üretimin olduğu Bursa'da bezelye  üretiminin %37,4'ü, Türkiye üretiminin ise %10,7'si Karacabey ilçesi tarafından karşılanıyor.

      Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, lezzeti ve kalitesiyle öne çıkan ve İlimizde bezelye üretiminin yoğun olarak yapıldığı Karacabey'de bezelye hasat programına katıldı. 

     ''Bu yıl tüm ürünlerde ve bezelyede iyi rekolteler bekleniyor.''

     İl Müdürü Hamit Aygül, polikültür tarım yapılan Bursa'da meyvecilik, sebzecilik, hububat, bakliyat, tıbbi ve aromatik bitkiler gibi bitkisel üretimin her alanında önemli üretimler yapıldığını söyledi. Hamit Aygül: ''Bu yıl da tüm ürünlerde iyi rekolteler beklemekteyiz. Bunlardan biri de bezelyedir. Baklagil sebzeleri içinde yer alan bezelye; insan beslenmesinde çok önemli bir sebzedir. Bezelye aynı zamanda havanın serbest azotunu  köklerinde misafir ettiği nodoziteler aracılığı ile toprağa kazandırdığı için toprak beslemesi yönünden de önemli roller üstlenir. Bezelye dünyada en çok tüketilen yemeklik baklagillerden biridir. Ne yazık ki ülkemizde üretimi ve tüketimi diğer baklagiller kadar yaygın değil.'' dedi.  

     ''Bursa, 2021 yılında 33.402 da alanda ürettiği 31.828 ton bezelye ile ülkemizde lider konumdadır.'' 

     İl Müdürü Aygül, Tarıma dayalı sanayiinin gelişmiş olduğu Bursa'da yaygın üretimi yapılan bezelyenin dondurulmuş gıda sanayii için  işlenmeye uygun aynı zamanda iyi bir münavebe bitkisi olduğu söyledi. Aygül: ''Geçtiğimiz yıl ülkemizde 111.625 ton Taze Bezelye üretilmiş ve bunun %28,51'i olan 31.828 tonu ilimizde gerçekleşmiştir. Bursa, 2021 yılında 33.402 da alanda ürettiği 31.828 ton bezelye ile ülkemizde lider konumdadır. Yenişehir ve Karacabey ilçelerimizde bezelye üretimi yoğun olarak yapılıyor. Yenişehir ilçemiz Bursa üretiminin %54,9'unu, Türkiye üretimin ise % %15,7'sini karşılamaktadır. Karacabey ilçemizde ise ilimiz üretiminin %37,4'ü, Türkiye üretimin ise %10,7'si gerçekleşmektedir. 2022 hasat sezonunda bezelye üretimimizin, 2021'e göre %30 artarak 40.000 tonu aşması beklenmektedir.'' dedi.