T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

HATAY MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ AKADEMİSYENLERİ İLİMİZ ÜZÜMSÜ MEYVE ALANLARINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Yayın Tarihi : 8.6.2022

​Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Başkanı Prof Dr. Kadriye Çağlayan ve Bölüm Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mona Gazel  tarafından 06-07 Haziran 2022 tarihlerinde ilimizde ahududu, böğürtlen ve maviyemiş yetiştiriciliği yapılan alanlarda virüs hastalıkları konusunda çalışmalar yapıldı. 06 Haziran 2022 günü ilimize gelen  öğretim üyeleri çalışmalarına   İl Müdürümüz Hamit AYGÜL’ü ziyaret ederek başladı. Görüşmede İl Müdürümüz tarafından konuklara ilimizde üzümsü meyve yetiştiriciliğinin durumu hakkında bilgi verildi. Hamit AYGÜL’ün açıklamalarına göre, ahududu, böğürtlen yetiştiriciliğinde ilimiz ülkemizde 1. Sırada olup, ülkemiz toplam üretiminin % 90 dan fazlası ilimizde gerçekleştirilmektedir. 

Maviyemiş üretiminde ise ilimiz alan olarak 1., üretim miktarı olarak 2. Sıradadır. 2021 yılı TÜİK verilerine göre ülkemizde 4.197 da alanda 2.496 ton maviyemiş üretilmektedir. İlimizde 2.288 da alanda  861 ton maviyemiş üretilmekte olup, ülkemiz üretiminin yaklaşık üçte biri   sağlanmaktadır. Yeni tesis edilen bahçelerin verim çağına geçmesiyle üretim miktarı daha da artacaktır. 
İlimizde üzümsü meyve yetiştiriciliğinin daha da gelişmesi için, eğitim, yayım ve proje çalışmaları yürütülmektedir. 
Görüşmenin ardından öğretim üyelerimizce Müdürlüğümüz teknik personelinin de katılımıyla  saha çalışmaları yürütülmüştür. Çalışmalar kapsamında B. Orhan, Orhaneli, Osmangazi, Kestel ve İnegöl ilçelerimizde maviyemiş, ahududu ve  böğürtlen yetiştiriciliği alanlarda virüs hastalıklarının varlığı konusunda incelmeler yapılmış, analiz çalışmaları için numuneler alınmıştır. Ayrıca üreticilerimize bilgilendirme yapılmıştır.