T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Hijyen Eğitimini Başarıyla Tamamlayan Kantincilere Sertifikaları Verildi

Yayın Tarihi : 8.6.2022

      Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği ile okul kantinleri ile birlikte okul bünyesinde faaliyet gösteren yemekhane,  kafeterya, büfe vb. gibi yerlerin sahip olması gereken özel hijyen şartları ile bu yerlerde satışa ve tüketime sunulan gıdaların güvenilirliği ve resmi kontrolüne ilişkin usul ve esaslar belirlenmiş; buralarda çalışanların yaptıkları işin gerektirdiği gıda güvenilirliği, sağlığın korunması ve hijyen konularında eğitim almaları gerektiği, aksi halde bu kişilerin okul kantinlerinde çalışamayacağı belirtilmiştir.

      Bu kapsamda Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinasyonunda, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bursa İl Sağlık Müdürlüğü iş birliği içerisinde, söz konusu Yönetmelik kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı personeli ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim ve öğretim kurumları bünyesindeki gıda işletmelerinde çalışan 573 personelin 2022 yılı içinde "Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları" eğitimi almaları sağlandı. 

      Eğitimlerini başarı ile tamamlayan personellere sertifikalarını Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Bursa İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Mehmet Akif Şenyürek, Bursa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Bilici, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Mustafa Çetin, Yıldırım İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sevinç ile Kantinciler Odası Başkanı Mustafa Özgün Güneş verdi.

      İl Müdürü Hamit Aygül, topluma doğru beslenme alışkanlıkları kazandırılması, tüketiciler için sağlıklı beslenme ortamları oluşturulması ve öğrenciler başta olmak üzere tüm tüketicilerin güvenilir gıdaya erişimleri konusunda tedbirli olmanın zorunlu olduğunu belirtti. Hamit Aygül, güvenilir gıda üretimi için gerekli olan hijyen şartlarının oluşturulması, üretim ve servis aşaması da dâhil olmak üzere öğrencilerin sağlığı açısından risk oluşturabilecek nedenlerin ortadan kaldırılması amacıyla eğitim kurumlarındaki gıda işletmelerinde; İl Müdürlüğümüz, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü'nün ortak çalışmaları ile kontrol, denetim ve eğitimlerin süreceğini söyledi. 

''Gıda 100 metre koşusu değil, maraton koşusu hiç ihmal etmeden sürdürmek gerek''

      Hamit Aygül, ''İlimiz genelinde Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği kapsamında yapılan eğitimlerde başarılı olan kantincilerimize bugün sertifikalarını dağıtacağız. Birçok arkadaşımız il genelinde bu eğitimlerden yararlanarak ilgili mevzuat genelinde nasıl olunması gerektiği konusunda belli bir noktaya geldi. Çocuklar bizim geleceğimiz onların sağlıklı ve dengeli beslenmesi lazım. Kantinlerde satılan ürünlerimizin temiz, sağlıklı ve güvenli olması lazım. Okul gıdası logosu olmayan ürünlerin okul kantinlerine girmemesi lazım.  Kantin gibi alanlardaki masa, sandalye gibi ortak kullanım eşyalarının da temizliğine çok dikkat edilmeli. Gıda 100 metre koşusu değil maraton koşusu hiç ihmal etmeden sürdürmek gerek. '' dedi. 

      Bursa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Bilici ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: ''Okullarımızın önemli bir parçası da okul kantinleridir. Geleceğimiz çocuklarımız. Millet olarak bu konuda çok hassasız. Özellikle hijyen konusunda asla taviz veremeyiz. Sizlerden ricamız oralarda çalışan bireyler olarak bu konuda çok dikkat etmeniz. Kanuna muhakkak hepimizin uyması gerekir.''