T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

FAO Uygulamalı Çiftçi Okulu Faydalanıcılarına Terazileri Dağıtıldı

Yayın Tarihi : 10.6.2022

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) AB finansmanıyla hayata geçirdiği "Sosyoekonomik Entegrasyonun Desteklenmesi ve Geçim Sağlama İmkânlarının Yaratılması Aracılığıyla Türkiye'de Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ile Ev Sahibi Toplulukların Dayanıklılığının Geliştirilmesi'' projesi kapsamında Uygulamalı Çiftçi Okulu (UÇO) katılımcılarına girdi paketlerinin dağıtımına devam ediliyor.

Yürütücülüğünü Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün yaptığı proje bileşenlerinden biri olan Uygulamalı Çiftçi Okullarında incir yetiştiriciliği eğitimlerini başarıyla tamamlayan faydalanıcılara terazileri dağıtıldı.  

Proje katılımcısı çiftçilerin de hazır bulunduğu Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde yapılan törende konuşan Bursa İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Erdoğan Ceylan, Uygulamalı Çiftçi Okulları kapsamında düzenlenen incir yetiştiriciliği eğitimini başarıyla tamamlayan 20 faydalanıcımıza terazilerini vermek için toplandık. İnsan doğa ve bilim vasıtasıyla her gün yeni bir şeyler öğrenmek için dünyaya gelmiş. Bizim de eğitimlerimiz hız kesmeden devam edecek.'' dedi. Ceylan, Bursa'da tarım sektöründe çok faydalı işler yapıldığını, mesleki eğitimler sayesinde kırılgan gruplara istihdam sağlandığını ve çiftçilerin bilgilerini katılımcı bir anlayışla attırdığını belirtti. Üreticinin tecrübesiyle uzman kadronun bir araya gelme fırsatı bulduğuna vurgu yapan Erdoğan Ceylan, dağıtımı yapılan terazilerin proje faydalanıcıları için hayırlı olması temennilerini iletti.

Proje faydalanıcısı çiftçiler de konuşmalarında Uygulamalı Çiftçi okullarından oldukça yararlı bilgiler edindiklerini ve tecrübe paylaşımının özellikle sahada gerçekleşmesinin çok önemli olduğunu söylediler. Terazilerini teslim alan faydalanıcılar, duydukları memnuniyeti dile getirdi.