T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bursa Büyükşehir Belediye Personeline, Pestisit Kullanımında Emniyet Tedbirleri Eğitimi Verildi

Yayın Tarihi : 10.6.2022

Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kimyasal ilaçlamada görev alan personellere yönelik Pestisit Kullanımında Emniyet Tedbirleri eğitimi düzenlendi.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ömer Doğan ile İlaç-Alet Birim Personelleri ve belediye çalışanlarının katıldığı toplantıda; kullanılacak bitki koruma ürünlerinin seçimi, temini, uygulamaya hazırlık süreci ve hazırlanırken dikkat edilecek hususlar ile muhafazası gibi pek çok konuda gerekli bilgilendirme yapıldı.

Bitki Koruma Ürünü (Pestisit) ; Bitki koruma ürünü, zararlı organizmaları (hastalık, zararlı, yabancı ot) yok eden ya da kontrol altına alan, bitkisel ürünleri üretim, depolama ve nakliye sırasında bu organizmalara karşı koruyan, formülasyon haline getirilmiş ticari preparatlardır. Kullanılacak bitki koruma ürünlerinden istenilen faydayı sağlayabilmek için bilinçli bir seçim ve bilinçli bir uygulama yapılması gerekir. Bitki koruma ürünleri, mutlaka etiketinde tavsiye edilen zararlı, hastalık ve yabancı ota karşı ve tavsiye edilen dozda kullanılmasına değinilerek, İlaç satın alırken, uygulanacak alanın büyüklüğü dikkate alınarak, tavsiye edilen miktarın dışında ilaç alınmaması vurgulanmıştır. Ayrıca İlaç ile ilgili kullanma talimatı etiket üzerinde yazılı olan bilgiler ve daha ayrıntılı bilgi, varsa prospektüsten okunmasının önemine değinilmiştir.