T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Gürsu İlçesinde Şarka Virüsü İçin Numune Alımları Tamamlandı

Yayın Tarihi : 14.6.2022

​“Bitki Pasaportu Sistemi ve Operatörlerin Kayıt Altına Alınması Hakkında Yönetmelik” ve “Şarka Hastalığı İle Mücadele Hakkında Talimat” gereği, Gürsu ilçesindeki meyve fidanı üreten işletmelerden ilçe müdürlüğü teknik personeli tarafından yaprak numuneleri alınmıştır. Survey kapsamında alınan numuneler analiz edilmek üzere Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilmiştir.

Şarka virüsü ile bulaşık sert çekirdekli meyve ağaçlarında (özellikle erik, kayısı, şeftali ve nektarin) hastalık sonucu verim düşmekte, erken meyve dökümleri ve meyvelerde şekil bozuklukları görülmektedir. Şarka virüsünün kimyasal mücadelesi bulunmamaktadır. Eğer bir bölgeye hastalık bulaşmışsa hastalığı ortadan kaldırmak çok zordur. Tek çare virüsün bölgeye girişini engellemek için sürekli kontrol yapılması,  virüsün taşıyıcılarından biri olan yaprak biti ile düzenli olarak mücadele edilmesi ve fidanların şarka virüsünden ari üretim yapan fidanlıklardan alınmasıdır. 
Bu anlamda şarka virüsü ile ilgili yapılan survey çalışmaları kapsamında meyve fidanı üreten işletmelerdeki şeftali, nektarin, erik, kayısı, kiraz ve vişne fidanlarından alınan yaprak numunelerinin analizi büyük önem arz etmektedir.