T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bu Okul Hiç Kapanmıyor; Orhangazi Çakırlı Mahallesinde Zeytin Çiftçi Tarla Okulu Düzenlendi

Yayın Tarihi : 17.6.2022

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İlçe Müdürlükleri ile birlikte yıl boyunca tarımsal üretimde verim ve kaliteyi arttırmak, sürdürülebilir tarım ve güvenli gıda arzı hedefleri doğrultusunda birçok konuda üreticilerimize eğitimler düzenlenmeye devam ediyor. Bu eğitimler kapsamında Orhangazi İlçesi Çakırlı Mahallesinde Zeytin Tarla Okulu düzenlendi.

Zeytin üretiminde zararlılarla etkin bir şekilde mücadele ederek yüksek ve kaliteli ürün üretilmesi amacıyla düzenlenen eğitime Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül'ün yanı sıra  Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ömer Doğan, Orhangazi Ziraat Odası Başkanı Hasan Cevizlidere, İlçe Tarım Müdürü Mehmet Çınar ile mahalle muhtarı, teknik personel ve üreticiler katıldı.

Zeytin Tarla Okulu etkinliğinde konuşan İl Müdürü Hamit Aygül, geçtiğimiz yıl  146.477 ton sofralık zeytin üretimiyle ülkemizde 2. sırada yer alan Bursa'da 440.419 da alan ile en çok yetiştirilen meyve türünün zeytin olduğunu, bunun yanı sıra  Bursa'da bulunan güçlü  gıda endüstrisinin de bu üretimi teşvik ettiğini ve dalından sofraya olan süreci tamamlamaya katkı sağladığını söyledi.

Uygulama yapılan zeytin bahçesinde konuşan İl Müdürü Hamit Aygül "Zeytin güvesi, özellikle İlimizin de içinde bulunduğu geçiş iklimine sahip Marmara Bölgesinde zeytinde en önemli zararlı durumundadır. Zeytin güvesi ile mücadelede zararlı çıkışlarının tespiti ile ilaçlama zamanının belirlenmesi önem taşımaktadır. Diğer zeytin zararlılarında olduğu gibi üretim sezonu boyunca zeytin güvesinin çıkış ve yoğunluğu İl ve İlçe müdürlüklerimizde görevli teknik ekiplerimizce takip edilmektedir. Bu kapsamda il genelinde belirlenen entegre mücadele bahçelerinde feromonlu tuzaklar asılarak, larva ve yumurta bırakma kontrolleri yapılarak zararlının takibi yapılmaktadır. Ayrıca 10 adet tahmin ve uyarı istasyonumuzda bulunan kameralı tuzaklarla zeytin güvesi çıkışları günlük olarak takip edilmektedir. Bu takipler neticesinde tespit edilen mücadele zamanı üreticilerimize duyurulmaktadır." dedi.

İlimizde zeytin üretimi ve kalitesinin arttırılması için il ve ilçe müdürlüklerinde görevli ekiplerce çalışmaların devam ettiğini belirten İl Müdürü Hamit Aygül "Temel gelir kaynağı zeytincilik olan Çakırlı Mahallemizde Çiftçi Tarla Okulu etkinliği ile zeytinde önemli zararlılardan olan zeytin güvesinin zarar şekli, mücadele zamanının tespiti, kullanılacak yöntemlere ilişkin olarak, üreticilerimize uygulamalı olarak bilgilendirme yapılacaktır. Yapılan eğitimin öncelikle siz değerli üreticilerimiz olmak üzere ilimiz zeytinciliğine faydalı ve hayırlı  olmasını diliyorum." dedi.

Zeytin Tarla Okulu etkinliğinde zeytin güvesi mücadele zamanının tespiti hakkında Orhangazi İlçe Tarım Müdürü Mehmet ÇINAR tarafından bahçede uygulamalı bilgi verildi. Konu ilgili hazırlanan dokümanlar üreticilere dağıtılarak aynı zamanda zeytin bahçelerinde meyve tutum döneminden sonra yapılacak gübreleme ve sulama konusunda bilgilendirme yapıldı ve üreticilerimizden gelen sorular cevaplandırıldı.