T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Açık Alan Domates Özel Fuarı Karacabey’de Açıldı

Yayın Tarihi : 28.7.2022

Zirai ilaç, gübre, tohum firmalarının yanı sıra teknoloji ürünleri ile STK ve meslek örgütlerinin de yer alacağı, tarım ile teknolojiyi de bir araya getirme hedefi taşıyan Türkiye'nin tek açık alan domates özel fuarı Karacabey'de açıldı.

Fuarın açılışına Karacabey Kaymakam Vekili Ahmet Altıntaş, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan ile Bursa Tarım ve Orman İl Müdürü Vekili Erdoğan Ceylan'ın yanı sıra Almanya Tarım Müsteşarı ile firma yetkilileri ve üreticiler katıldı.

Açılış töreninde konuşma yapan Bursa Tarım ve Orman İl Müdürü Vekili Erdoğan Ceylan, Bursa'nın domates üretiminde ülkemizde ikinci sırada yer aldığını söyledi.

Ceylan: ''İlimiz salçalık domates üretiminde söz sahibi durumdadır. Salçalık domatesin yaklaşık %25'i ilimizde üretiliyor. Karacabey ise ilimizdeki üretimin %66'sını karşılıyor. Karacabey ovasında yetişen pancar, ayçiçeği gibi ürünlerin yerini çoğunlukla domates aldı. Karacabey'de yetişen domates üretiminin 85 bin tona çıkması sayesinde domates salça sanayisi de oldukça gelişti. İlimizdeki salça fabrikaları günden güne artıyor.'' dedi.

Bursa'da hem domates fidesi, fidanı hem de tohumunun üretildiğini söyleyen Ceylan, fuarın faydalı olmasını temenni etti.

Uygulamalı domates günleri fuarı olma özelliği taşıyan etkinlik, üç gün boyunca misafirlerini ağırlamaya devam edecek.