T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Orhaneli’de Yaban Mersini Hasadı Başladı

Yayın Tarihi : 29.7.2022

Bursa'nın öne çıkan değerlerinden olan yaban mersininin hasadına Orhaneli'de düzenlenen etkinlikle başlandı.

Yaban mersini hasat etkinliği Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş,  Tarım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü, Bursa İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Erdoğan Ceylan ile Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Prof. Dr. Senih Yazgan, Orhaneli İlçe tarım ve Orman müdürü İbrahim Ethem Turan, Orhaneli Yaban Mersini Kooperatif temsilcileri ve üreticilerin katılımıyla gerçekleşti.

Ceylan, Bursa'nın yaban mersini dikili alanda birinci, üretimde ise ikinci sırada yer aldığını söyledi. 2012 yılında Bursa'da ilk yaban mersini fidanlarının Orhaneli'de toprakla buluştuğunu söyleyen Erdoğan Ceylan, Bursa Büyükşehir Belediyesine verdikleri destek için teşekkür etti.

Ceylan: ''Bakanlığımızın yürüttüğü tarım arazilerinin etkin kullanımı projesi kapsamında %75'i Bakanlığımız bütçesinden kalanı çiftçi katkılı olmak üzere uyguladığımız projelerimiz var. Bu Projeler bu sene de Orhaneli ve Orhangazi de hayat bulacak. Çalışmalarımız çeşit konusunda devam ediyor. Önceden Yaban mersini bahçesi tesis ediyoruz artık Orhaneli çiftçimiz istediği çeşidi belirtiyor. Seviyemiz günden güne yükseliyor. Bu noktada kooperatif başkanımıza da teşekkür ediyorum.'' dedi.

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün yaban mersini budama eğitimlerinden çiftçiye fayda sağlandığını söyleyen Erdoğan Ceylan bu eğitimlerin devam edeceğini belirterek, ''Programdan önce ziyaret ettiğim çiftçimiz yeni eğitim olsun dedi, bu asli görevimizdir seve seve yaparız.'' şeklinde konuştu.