T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Keles’te Çörek Otu Hasadı Yapıldı

Yayın Tarihi : 5.08.2022

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında Keles ilçesinde üreticilere dağıtılan, Türkiye'de tek sertifikalı tescilli çeşit olan "Çameli" çörek otu tohumları hasat edilmeye başlandı.

Yazıbaşı Mahallesi'nde çörek otu tarlasında gerçekleşen hasat etkinliğine Bursa İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Erdoğan Ceylan ve Keles Belediye Başkan Vekili Mustafa Toksöz ile Keles İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nuri Oruç, Yazıbaşı Mahallesi Muhtarı Muammer Kılıçarslan ve üreticiler katıldı.

Hasat alanında konuşan İl Müdür Vekili Erdoğan Ceylan, Çörek otunun değerli bir ilaç ve baharat bitkisi olduğunu söyledi.

Bursa'nın çörek otu üretiminde önemli konuma geldiğini belirten Ceylan konuşmasında şu ifadelere değindi: ''Çörek otu uçucu yağı gerek gıdalarda oksidasyonu engellemek amacıyla, gerekse insan vücudunda ortaya çıkabilecek hücre hasarlarını onarması nedeniyle kullanılan önemli maddelerden biridir.

Bakanlığımızca yapılan çalışmalarda analiz sonuçlarına göre Türkiye genelinde yağ oranları karşılaştırıldığında en yüksek oranla sırasıyla Bursa %32-34 ortalama, Kütahya %33-36 ortalama, Antalya %30 0rtalama ve Malatya %30 ortalama yağ oranları ile bu bölgelerinin sabit yağ oranlarının uyumlu olduğu ve yetiştiriciliğinin tavsiye edildiği belirtilmiştir.

2019-2020 yılında Çörekotu temizleme ünitesinin kurulumu amacıyla, Keles İlçesi Yazıbaşı Mahallesi'nde Tohum Temizleme Projesi için Bakanlığımızın tahsis ettiği toplam 176.490 TL ödenekle otomatik renk ayırma makinesi ve çevre ekipmanları alınmış ve çörekotu tohum temizleme binası törenle hizmete açılarak proje faaliyete geçirilmiştir. 2021 yılında ön eleme selektör makinesi aldırılarak tesis tamamlanmıştır. Keles İlçesi Yazıbaşı Mahallesi'nde 2021 üretim sezonunda 1.900 da alanda 140 üretici 130 ton çörekotu elde etmiş olup, 3,250.000 TL gelir elde etmiştir.

9 Mahallesinde 10 üreticiye 5'er dekar alanda Türkiye'de tek sertifikalı tescilli çeşit olan "Çameli" çörekotu tohumluğu ektirilmiştir. İlimizde oldukça önemli bir konuma gelmiş çörekotunda yerel tohumlarla yapılan üretim sonucu oluşan verim düşüklüğünü önleyip, yüksek verimli sertifikalı tohumlarla birim alandan alınan geliri yükseltmek amacıyla yapılan bu projede bugün tarla günü gerçekleştirmekteyiz. 2022 yılı bu yörede maalesef yağışların minimuma düştüğü yıl olmuştur. Bu nedenle genel verimde düşüş beklenmektedir. Buna karşın kesin sonuçları hasattan sonra almakla birlikte "Çameli" tohumu ile ekilen tarlalarda bitkilerin vejetatif aksamının gelişiminin yerel tohumlara göre daha iyi olduğu ve tohumların yöreye uygun olduğu üreticiler tarafından da gözlenmiştir. ''