T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Nilüfer İlçemizde Yerli Ata Tohumu Kavunu Hasat Etkinliği Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 8.8.2022

        ​Nilüfer İlçesi Çaylı Mahallesinde Yerli Ata Tohumu Kavunu  Hasat Etkinliği; İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit AYGÜL'ün yanı sıra Nilüfer İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yasemin YİĞİT BOZKURT, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Esra UZUN, Gıda ve Yem Şube Müdürü Mürvet ÖZTÜRK,  Nilüfer Ziraat Odası Başkanı Şenol AYBEY ve çiftçilerimizin katılımı ile gerçekleşti. Düzenlenen etkinlikte İl Müdürü AYGÜL yapmış olduğu konuşmada;

    "Nilüfer İlçemizde düzenlediğimiz Yerli Ata tohumu Kavunu  Hasat Etkinliğine hoş geldiniz. Sizleri saygı ile selamlıyorum. Kavun, sıcak ve ılık bir iklim bitkisidir. Uzun yetişme süresi boyunca güneşli, sıcak ve kuru bir hava ile yeterli toprak nemi ister. Türkiye  kavun üretiminde  dünyada  ikinci sırada gelmektedir. Bu bölge   2021 yılı TÜİK verilerine göre ülkemizde 668.753  da alanda 1.638.638  ton kavun üretilmiştir.

       İimiz; 17.310 dekar alanda 45.670  ton kavun üretimi ile ülke üretiminin yaklaşık % 3' nü gerçekleştirerek, üretim yapılan ilk 10 il  arasında yer almıştır. Türkiye, Avrupa'da en çok kavun üretilen ülke olmuştur. Türkiye'de üretilen  kavunun büyük bir kısmı Orta Doğu ve Avrupa ülkelerine ihraç edilmektedir ve ülke ekonomisine olumlu katkıları bulunur. İlimizde geçen yıl ise 1.216.743 kg kavun ihraç edilmiştir.

      Günümüzde değişen beslenme alışkanlıkları besin değeri yüksek, tüketime hazır ve tazeliğini koruyan gıdaları daha fazla tercih edilir hale getirmiştir. Tüketime hazır gıda grupları içinde minimal işlenmiş meyve ve sebzelere olan talep de artmıştır. Yerli ata tohumu kavun çeşitlerimiz ise  kendine has yapısı, tadı damakta kalan ve unutulmayan aroması ile yaz aylarında en çok tüketilen meyvelerin başında yer almakta olup tüketici taleplerine cevap verebilmektedir.

      Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından üreticilerden temin edilen ata tohumları fide olarak ürettirilip tekrar üreticilerimize dağıtılmıştır.Üreticilerimizin yetiştirdiği yerli ata kavunlarından tekrar tohumlar alınarak başka üretcilere ulaştırılacaktır. Böylece ata tohumunun kaybolup bu değerin yitirilmesi önlenmiş olacak ve yaygınlaşması sağlanacaktır. İlçemizde  ata tohumu fidelerinden Gönen, Dilimli, Karakavun, Kışlık, Altınbaş ve Tatlı Kavun olmak üzere 6 çeşit kavun üretimi yapılmıştır.

     Üretim, ağırlıklı olarak ilçemizde Konaklı, Çaylı Büyükbalıklı ve Karacaoba Mahallelerinde gerçekleşmektedir. Son zamanlarda  Bu kavun çeşidinin üretimine diğer ilçelerde de yer yer  başlanmıştır. Bu sezon üretilen  kavununun kg satış fiyatı  ortalama 5-8 TL düzeyinde gerçekleşmektedir.

       Müdürlüğümüzce yerli ata tohumlarının değerinin korunması ve arttırılması ve hakettiği düzeye ulaşması amacıyla eğitim, yayım, denetim ve çalışmaları yürütülmektedir.

        Amacımız son dönemde dünyayı sarsan Covid-19 salgınında içerdiği yüksek C vitamini ile bağısıklık sistemini güçlendiren, kendine has kokusu ve tadı olan kavunun hakettiği değeri bulmasıdır.Doğal bir yaşlanma karşıtı olan kavun gıda sanayinin yanında kozmetik sanayininde aranılan ham maddesi haline gelmiştir. Bu nedenle bu tür organizasyonlar oldukça önem taşımaktadır.

        Hasadın bereketli geçmesini diliyor, hasad etkinliğinin çiftçilerimiz başta olmak üzere, İlimize ve Ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyor, Sizleri saygı ve muhabbetle selamlıyorum. " dedi.