T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Mudanya İlçemizde Arıcılık Sertifikası Dağıtım Töreni Düzenlendi

Yayın Tarihi : 9.8.2022

        Mudanya'da açılan Arıcılık Kursuna katılarak belge almaya hak kazanan kursiyerler Arıcılık Sertifikalarını aldılar. Mudanya İlçesi Göynük Mahallesinde düzenlenen Sertifika Dağıtım Törenine İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit AYGÜL'ün yanı sıra Mudanya Kaymakamı Ayhan TERZİ, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü İlker BEKTAŞ, Mudanya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ergun KARADAĞ, Mudanya Ziraat Odası Başkanı Erdoğan YILDIZ, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kursiyerler katıldı.

        Sertifika töreninde bir konuşma gerçekleştiren Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit AYGÜL yapmış olduğu konuşmada;

      "Arıcılık, bitkisel kaynakları, arıyı ve emeği birlikte kullanarak bal, polen, arı sütü, propolis, arı zehiri gibi ürünler ile ana arı, oğul, paket arı gibi canlı materyal üretme faaliyetidir. Toprağa bağlı kalınmaksızın yapılabilen ve çeşitli tarım kolları ile birlikte uyumlu bir şekilde yürütülebilen bir yetiştiricilik koludur.

        Birçok bitkisel üretim, arıcılık ile birlikte ve karşılıklı yarar sağlayarak sürdürülebilir. Deniz seviyesinden binlerce metre yüksek yaylalara kadar, bitki ve çiçeğin bulunduğu her yerde arıcılık yapılabilmektedir.

      Ülkemizde geçtiğimiz üretim sezonunda 8.733.394 adet kovanda 96.344 ton bal üretilmiştir. Bursa'da 1.632 işletmemizde  88.257 adet kovanda toplam 886,71ton bal üretim gerçekleşmiştir. Mudanya ilçemizin arıcılık faaliyetlerine bakıldığında ise çam ve çiçek balının 110 işletmede 5.010 kovanda 38 ton üretim gerçekleştirildiği görülmektedir

     Ülkemiz koloni varlığı bakımından dünya ülkeleri içinde ilk sıralarda yer almasına karşın, koloni başına bal verimi bakımından ise daha gerilerdedir. Türkiye'de koloni başına verim düzeyinin düşük olması mevcut arıcılık potansiyelinden yeterince yararlanamadığımızı ve arıcılığımızın önemli birtakım sorunlarla karşı karşıya olduğunu göstermektedir.

     Mevcut arıcılık potansiyelin daha etkin kullanılabilmesi ve mevcut sorunların etkisini en aza indirmek için arıcılarımıza eğitim verilmesi önem arz etmektedir. Bu kapsamda; Mudanya ilçemizde yapılan kurs ile arıcılığın geliştirilmesi amacıyla talep doğrultusunda eğitimler yapılmaktadır. Bu yıl  06.06.2022-21.06.2022 tarihleri arasında toplam 84 saat eğitim gören  9'u kadın olmak üzere toplam 41 kursiyer sertifika almaya hak kazanmıştır.

        Sertifikaya hak kazanan kursiyerlerimizi tebrik eder, öncelikle kendilerine olmak üzere  ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diyorum." dedi.