T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Gürsu’da, Santa Maria Armut Hasadı Başladı

Yayın Tarihi : 15.08.2022

      Ülkemizdeki armut üretiminin yaklaşık yarısını karşılayan Gürsu'da, lezzeti ve kalitesiyle ön plana çıkan armudun hasadı başladı.

      Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, üretici Kaan Göçmen'in bahçesinde katıldığı 'Santa Maria' cinsi armut hasadında,  bu sene öngörülen %9 civarında üretim artışıyla 230 bin ton civarında armut beklendiğini belirtti.

    İl Müdürüne hasat esnasında; Gürsu Ziraat Odası Başkanı Kamil Dönmez, Ağaköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hakan Şener ile Ağaköylü Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Merve Çakin de eşlik etti.

''Bursa, ülkemizdeki toplam armut üretiminin %40'a yakınını üretiyor.''

     Bursa'nın çok önemli bir meyve-sebze üretim ili olduğunu kaydeden İl Müdürü: ''Bugün çiftçilerimizle birlikte armut hasadındayız. Armut, Bursa'nın özellikle de Gürsu'nun çok kıymetli bir meyvesi. Türkiye'nin en iyi armutlarını Gürsulu çiftçilerimiz üretiyor. Bursa, ülkemizdeki toplam armut üretiminin %40'a yakınını üretiyor. Böyle olunca bu ürünlerin piyasadaki hâkimiyeti ve değer fiyata satılması çok önemli. Geçtiğimiz yıl 78 liraya kadar görülen armut fiyatları bu sene biraz daha yüksek tabi ama çiftçimizin daha iyi değerle satması lazım ki önümüzdeki yıllara üretim olsun.'' dedi.

Bu sene armut üretiminde geçen seneye göre %9 civarında artış bekleniyor

     Bu sene armut üretiminde geçen seneye göre %9 civarında artış beklendiğini söyleyen Aygül,  hem ülkemizdeki ihtiyacı hem de ihracattaki talebi karşılayacak ürünün kaliteli biçimde sunulduğunu kaydetti. Aygül konuşmasında şu ifadelere yer verdi: ''Bu sene toplamda 230 bin ton civarında armut beklemekteyiz. Bursa'nın en önemli armut çeşitleri santa maria ve deveci, biz şu anda santa maria armut hasadındayız. Önümüzdeki günlerde deveci çeşidimiz de hasada başlayacak. Ürünleri hem yurt içine hem de yurt dışına doğrudan sunduğumuz gibi, Gürsu'da çok sayıda soğuk hava deposu da var. Ürünlerimiz depolarda tutularak kışın ihtiyaç duyulan zamanlarda ve diğer zamanlarda yurt içi ve yurt dışı piyasaya verilmektedir. Burada çiftçimiz, kooperatifimiz ve tüccarımızın, ziraat odamız ile diğer kuruluşlarımızın da güzel bir iş birliği de var. Elbirliği ile ürünlerin daha çok ve daha kaliteli üretilmesinin yanında daha iyi bir şekilde piyasada Pazar olarak değerlendirilmesi için gayret sarf etmekteyiz.

     Gürsu armudunun piyasada daha çok tüketilmesini daha fazla yer bulmasını ve işlenerek değerlendirilmesini arzu etmekteyiz. Bu konudaki çalışmalara katılmaktan memnun oluruz.''

    Son yıllarda armut ihracatında da önemli artış olduğunu söyleyen İl Müdürü, ''Geçtiğimiz yıl armut ihracatında Bursa olarak 26 bin tonu geçtik. Önümüzdeki süreçte bu ihracat değerlerimiz artarak devam edecektir. Böylece, çiftçimizin kazancı da artarak iyi bir seviyeye ulaşacaktır.'' şeklinde konuştu.