T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tarım ve Orman Bakanlığı Desteği ile Dağıtılan Yağlık Ayçiçeğinin Hasadı Yapıldı

Yayın Tarihi : 15.9.2022

        Ülkemizde sıvı yağ üretimi en fazla yağlık ayçiçeğinden karşılanmaktadır. İlimizde Ayçiçeği tarımının yaygınlaştırılması ve sulamanın teşvik edilmesinin yanı sıra kuraklık stresine dayanıklı, yağ oranı ve yüksek verimli hibrit çeşitlerin kullanımı ile mevcut hastalık ve zararlılara dayanıklı çeşitlerin üretimde kullanılması gerekmektedir. Bu çeşitlerin tespiti ve araştırılması yapılarak bölgeye kazandırılması ve yağlık bitki çeşitliliğinin artırılması amacıyla Atıl Tarım              Arazilerinin Etkinleştirilmesi Programı kapsamında, Bakanlığımızca desteklenen ve Kestel İlçemizde 1790 dekar alanda 179 üreticimize % 75 hibe ile dağıtılan Yağlık Ayçiçeğinin hasadı gerçekleşti. 

        Soğuksu Mahallesinde yapılan hasat tarla gününe Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır ile Bursa İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Erdoğan Ceylan'ın yanı sıra Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, siyasi partilerin temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

     Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır konuşmasında üreticilerin ihtiyaçları doğrultusunda destek olamaya devam edeceklerini belirtti. 

        Atıl Tarım Arazilerinin Etkinleştirilmesi Programı kapsamında %75'i Bakanlık destekli projeler uygulandığını söyleyen Bursa İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Erdoğan Ceylan yaptığı açıklamada ''İl Müdürlüğü olarak, üretiminde ilk sıralarda bulunduğumuz ürünler gibi Ayçiçek üretiminde de ilimizi üst sıralara taşımak hedeflemekteyiz.'' dedi. 

        Üretimi devam ettirmenin önemini vurgulayan Erdoğan Ceylan, şu şekilde konuştu: ''Küresel iklim değişikliği var. Bir tarafta sel olurken diğer tarafta dolu afeti yaşıyoruz. Nüfusumuz artıyor, tarım arazilerinde azalma oluyor. Dolayısıyla birim alandan daha fazla verim almak zorundayız. 

        Bu sene ayçiçeğinde afet şeklinde çayır tırtılı sorunu yaşadık. Çok şükür Belediyelerimizin de desteğiyle mücadele ettik ve en az verim kaybıyla başarı sağladık. Bu verilen tohumlarla birim alandan elde ettiğimiz verimi artırarak ihtiyacımız olan yağ miktarını karşılamak hedefindeyiz. Ayçiçeğindeki fiyatlar yağa göre şekilleniyor. Dağıtılan bu tohumların da yağ miktarı oldukça yüksek. Elbette sadece ayçiçeği değil aynı zamanda yine %75'i devlet destekli kanola projesi de uygulanıyor. Bizim amacımız bu uygulanan projelerle verimi artırmak. 

        Yeter ki ürünü ekmek isteyin biz tohumu veririz. İşin en önemli kısmı üreticidir, üretenlerdir.''