T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2. Uluslararası Küçükbaş Hayvancılık Festivali İnegöl'de Düzenlendi

Yayın Tarihi : 16.9.2022


2. Uluslararası Küçükbaş Hayvancılık Festivali İnegöl'de düzenlenen bir törenle gerçekleştirildi. Törene İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit AYGÜL'ün yanı sıra İnegöl Kaymakamı Eren ARSLAN, İnegöl Belediye Başkanı Alper TABAN, Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri ve üreticilerin katılımı ile gerçekleşti.

Düzenlenen törende konuşma yapan İl Müdürü AYGÜL;

"İnegöl ilçemizde düzenlenen 2. Uluslararası Küçükbaş Hayvancılık Festivali’ne hoşgeldiniz. Sizleri saygı ile selamlıyorum.

Türkiye`de küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin özel bir yeri vardır. Çünkü koyun ve keçiler verimsiz meralarla nadas, anız ve bitkisel üretime uygun olmayan, başka türlerin yararlanamadığı alanları değerlendirerek et, süt, yapağı, kıl ve deri gibi ürünlere dönüştürülebilme yeteneğine sahiptirler. Ülkemizin ekolojik koşulları küçükbaş hayvancılığa uygun olup; hayvansal ürünlerin başta AB ülkeleri olmak üzere dış pazarlarda rekabet gücünün yüksek olduğu da bir gerçektir. 

2015-2017 yılları arasında küçükbaş hayvan varlığımız 400.000 baş seviyesinde iken 2021 yılında %48 (592.090 baş) oranında artmıştır. 2021 yılı TÜİK verilerine göre, ilimizde 512.040 baş koyun ve 80.050 baş keçi olmak üzere toplam 592.090 küçükbaş hayvan varlığımız mevcuttur. İlimiz, ülkemiz küçükbaş varlığının %1’ini karşılayarak 38. Sırada yer almaktadır.

Küçükbaş hayvan varlığı ağırlıklı olarak Karacabey, Mustafakemalpaşa, İnegöl ve Yenişehir ilçelerimizde bulunmaktadır. İnegöl ilçemizde ise 79.646 küçük baş hayvan varlığı ile ilimizin yaklaşık %13,45’ini karşılamaktadır. İlimiz toplam küçükbaş hayvan işletme sayımız 8.623’tür.

İlimizde küçükbaş hayvanlardan elde edilen yün, kıl, tiftik miktarı 1.232 ton olarak gerçekleşmiştir. Bu miktarın 606 tonu merinos yapağından, 567 tonu yerli yapağından ve 59 tonu ise keçi kılından oluşmaktadır. İnegöl ilçemiz yün, kıl, tiftik üretimi ilimizin %11,5’ini karşılamaktadır.

         Küçükbaş Hayvancılık Festivali’nin, İnegöl çiftçilerimiz başta olmak üzere, İlimize ve Ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyor, Sizleri saygı ve muhabbetle selamlıyorum." dedi.