T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bursa’da Okul Kantin Çalışanlarına, Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Eğitimi Verildi

Yayın Tarihi : 19.9.2022


        Bursa’da, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim ve öğretim kurumları bünyesindeki gıda işletmelerinde çalışan yaklaşık 300 personele Okul Kantinlerine dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği kapsamında Hijyen Eğitimi verildi.

        Düzenlenen eğitim; Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit AYGÜL’ün yanı sıra Bursa Kantinciler Odası Başkanı M. Özgün GÜNEŞ, Gıda ve Yem Şube Müdürü Mürvet ÖZTÜRK ve okul kantin çalışanlarının katılımı ile gerçekleşti. Eğitim İl Tarım ve Orman Müdürülüğü , Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü personellerince verildi.
        
     Düzenlenen eğitime ilişkin açıklamalarda bulunan Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit AYGÜL yapmış olduğu konuşmada;
       
        "Temel eğitim ve ortaöğretim yaş grubundaki çocuklarda yetersiz ve dengesiz beslenme obezite, zayıflık, kemik ve diş sağlığı bozuklukları, çeşitli vitamin ve mineral yetersizliklerine neden olmakta ayrıca yetişkinlik döneminde görülen bazı kronik hastalıklara da zemin oluşturmaktadır. Gıda güvenilirliği kurallarına uyulmadan üretilen ve tüketime sunulan gıdalar ise bazı bulaşıcı hastalıklara ve gıda zehirlenmelerine yol açabilmektedir. 
       
         Bakanlığımızca yayınlanan güvenilir Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği çerçevesinde gıda üretimi için gerekli olan hijyen şartlarının oluşturulması, üretim ve servis aşaması da dâhil olmak üzere öğrencilerin sağlığı açısından risk oluşturabilecek nedenlerin ortadan kaldırılması amacıyla eğitim kurumlarında bulunan gıda işletmesi çalışanlarına gıda güvenilirliği, sağlığın korunması ve hijyen konularında eğitim verilerek, işletmelere sıkı kontrol ve denetimler yapılıyor." dedi.