T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Turfood 4. Gıda Fuarı Merinos AKKM’de Açıldı

Yayın Tarihi : 22.9.2022

        22-24 Eylül 2022 tarihleri arasında  düzenlenen  Bursa Turfood  4.Gıda Fuarı açılış töreni İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit AYGÜL'ün yanı sıra Bursa Vali Yardımcısı Mustafa GÜNDOĞAN, Bursa AK Parti Milletvekili Refik ÖZEN, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Fethi YILDIZ, Siyasi Parti Temsilcileri, Kamu Kurum Yetkilileri, Sektör Temsilcileri ve vatandaşların katılımı ile Merinos AKKM'de   gerçekleştirildi. Fuarın amacı sektörün gelişimine, tanıtımına, yeniliklerin takibine, sektör paydaşlarının geleceğe dönük planlarına olanak sağlamak, işletmeler ve ürünlerini potansiyel müşterilerle buluşturmak konusunda katkı sağlamaktır. Fuar 22-24 Eylül 2022 tarihleri arasında  3 gün süre ile Merinos AKKM' de ziyaret edilebilecektir.

        Fuar açılışında konuşma yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit AYGÜL yapmış olduğu konuşmada;

       "İlimizde düzenlenen 4. Turfood Gıda Fuarı'na hoş geldiniz. Sizleri saygıyla selamlıyorum. Fuarlar sektörlerin gelişimine, tanıtımına, yeniliklerin takibine ve sektör paydaşlarının geleceğe dönük planlamalarına olanak sağlayan, alıcı ile satıcıyı buluşturan oluşumlardır. Bu organizasyonlar; sağladıkları ekonomik canlılık ve hareketliliğin yanı sıra hem işletmeler ve ürünlerin potansiyel müşterilerle buluşmasının yanı sıra, sektörel gelişmeleri görerek kendi durumlarını gözden geçirme olanağı da sağlamaktadır.

        İlimiz sanayide olduğu kadar tarımda da ülkemizin önde gelen illerinden biridir. Gıda sektöründe de ilimiz oldukça iyi konumdadır. İlimizde 4356 üretim tesisi bulunmakta olup, satış ve toplu tüketim yapan işletmeleri ile birlikte toplam işletme sayımız 29 bini aşmış durumdadır.

        Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak temel amacımız, gıda güvenilirliği kapsamında gıda zincirinin tüm aşamalarında etkin kontrol ve denetim ile tüketiciye her zaman yeterli ve güvenilir gıda arzını sağlamaktır.  İnsanımızın sağlıklı bir hayat sürmesi için yeterli ve dengeli beslenmesi, bunun için de güvenilir gıdanın üretilmesi ve tüketime sunulması gerekmektedir.

         İl Müdürlüğü olarak da hem vatandaşlarımızın güvenilir gıdaya ulaşması hem de üreticilerimizin hammaddeye kolay ulaşması yönünde çalışmalarımız devam etmektedir. İlimiz genelinde gıda üretim, satış ve depolama faaliyeti yapan işletmelerde de gıda güvenliğini sağlamak ve tüketiciye güvenilir gıdayı sunmak için 2021 yılında 62.478 denetim gerçekleştirilmiştir. 2022 yılında 65.000 denetim gerçekleştirmeyi planlamış bulunmaktayız, şu ana kadar yapılan denetim sayımız 43.000'i geçmiştir.

         Bu tür fuar ve etkinliklere çok önem vermekteyiz. Burada birçok firmamız kendisini tanıtma ve yeni bağlantılar kurma imkanı bulacaktır. Yenilikler ve teknolojik gelişmeler bu fuarda muhataplarını bulacaktır.

         Bu nedenle Gıda Fuarı'nın gerçekleştirilmesinde görev üstlenen ve katkı veren herkese, ayrıca fuara katılım gösteren tüm firmalara teşekkür ediyorum.

        Network Fuarcılık ve Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu, Türkiye Aşçılar Federasyonu, Bursa Aşçılar Derneği, Bursa Yemek Sanayicileri Derneği, Güney Marmara Otelciler ve İşletmeciler Derneği iş birlikleri ile gerçekleştirilen 4. Gıda Fuarı TURFOOD'un tüm sektörlere hayırlı olmasını diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum." dedi.