T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Nilüfer’de Süt Sığırı Yetiştiriciliği Sertifikaları Dağıtıldı

Yayın Tarihi : 27.9.2022

Nilüfer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Nilüfer İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Akçalar Mahallesi'nde Süt Sığırı Yetiştiriciliği eğitim programı düzenlendi. Eğitimi başarıyla tamamlayan 26 kursiyere sertifikaları bugün gerçekleşen törenle teslim edildi.

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün desteği ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ve Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile üreticilerimize yönelik eğitimler  devam ediyor. Sığır varlığının yoğun olduğu Nilüfer'de 13-24 Haziran tarihleri  arasında Akçalar Mahallesinde bulunan, Belediye Evi Çiftçi Toplantı Salonunda Süt Sığırı Yetiştiriciliği eğitimi düzenlendi.

Eğitim kapsamında veteriner hekimler Neslihan Epik ve Aydın Özaksoy kursiyerlere toplam 80 saatlik süreçte yem bitkileri yetiştirme, süt sığırı çiftliklerinin planlanması, süt sığırcılığında mekanizasyon, süt sığırlarının beslenmesi, süt sığırcılığında sürü yönetimi, süt sığırlarında sağlıklı süt üretimi, süt sığırlarında sağlık ve hastalıklardan korunma hakında bilgi verdi. Eğitimi başarıyla tamamlayarak sertifika almaya hak kazanan üreticilere sertifikaları bugün teslim edlidi.

Nillüfer Kaymakamı Dr.Mustafa ÖZARSLAN, eğitimin önemine vurgu yaparak iş birliği içerisinde yürütelen eğitim sürecini ve kursiyerleri tebrik etti.

İl Müdürü Hamit Aygül, Bursa'nın bitkisel ve hayvansal üretimde geçen sürecin  her basamağında faaliyet gösteren sektör paydaşlarına ev sahipliği yaptığını belirtti. Bursa'nın hayvancılık yönünden önemli illerden biri olduğunu ifade eden il müdürü 2021 yılı iribariyle ilimizde 265.312 baş sığır mevcudu bulunduğunu söyledi.

Hamit Aygül, ilimizde mevcut 56 ari işletmeden elde edilen sütler ile Bursa'daki toplam süt miktarının dörtte birinden fazlasının ari işletmelerden sağlandığını vurguladı.

Aygül, ''Sahada aşılama çalışmalarımız da her zaman devam ediyor. İlmizdeki mevcut hayvancılık potansiyelinin bu işe hevesi olan yeni üreticilere öğretilmesi için belirli konularda eğitimler yapmaktayız. Bu eğitimde bizleri mutlu eden ve dikkat çeken diğer unsur ise  bu eğitimde dört kadın kursiyerimizin de bulunması. Kırsalda dezavantajlı konumda bulunan ve üretim her aşamasında emeği olan üretici kadınlarımızın bundan sonraki eğitimlere daha yoğun katılım göstereceklerine inanıyorum. Düzenlenen eğitimde sertifikayı almaya hak kazanan üreticilerimizi kutluyor başta üreticilerimize olmak üzere ilimiz ve ülkemiz hayvancılığına hayırlı olmasını diliyorum.'' dedi.

Törene Nillüfer Kaymakamı Dr.Mustafa ÖZARSLAN, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Nilüfer İlçe Halk Eğitim merkezi Müdürü Alaattin Sarı, Nilüfer İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Erdal Aktaşile Nilüfer İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yasemin Yiğit Bozkurt ve üreticiler katıldı.