T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Takep Projesi Kapsamında Nilüfer İlçemizde Üreticilerimize İncir Fidanı Dağıtımı Yapıldı

Yayın Tarihi : 7.12.2022

     Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında Nilüfer İlçesi Konaklı Mahallesinde üreticilerimize incir fidanı dağıtımı yapıldı.

      Düzenlenen dağıtım töreni İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül’ün yanı sıra Nilüfer Kaymakamı Dr. Mustafa ÖZARSLAN, Nilüfer İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yasemin Yiğit Bozkurt, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ömer Doğan ve çiftçilerimizin katılımı ile gerçekleşti.

       Uygulanmakta olan proje hakkında bilgi veren İl Müdürü Aygül yapmış olduğu konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

      “Ülkemizde geçen yıl 320 bin ton incir üretilmiştir. Bursa ilimiz ise toplam 29.378 dekar alanda 24.899 üretim ton ile bunun %8’ini karşılamakta ve incir üretiminde 3. sırada yer almaktadır. (453.557 meyve veren ağaç ile verim 55 kg). 2022 yılı incir üretimimiz ise %33'lük artışla 33.102 ton olarak gerçekleşmiştir.

      Ülkemizde tarımsal üretim politikalarının öncelikli hedefi, halkımızın bitkisel ve hayvansal besin maddeleri ihtiyacının yurtiçi üretimle karşılanmasıdır. Bu amaçla ekilmeyip boş bırakılan araziler ile nadas alanlarında düzenli tarımsal üretim yapılması, üretim maliyetlerinin azaltılması, bitkisel üretimde verim ve kaliteyi artıracak yeni üretim tekniklerinin ve kültürel uygulamaların yaygınlaştırılması çalışmaları yürütmekteyiz. Bu çalışmalardan biri de Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından uygulana Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi’dir.

       Söz konusu proje kapsamsında ilimize 2022 yılı için 3.743.822 TL ödenek ayrılmıştır. Bu ödenekle birçok alt proje uyguladık. Bunlardan biri de 45.238,00 TL bütçeli “Nilüfer İlçesinde Siyah İncirin Yaygınlaştırılması Projesi’dir. Bu kapsamda incir fidanı bedelinin %75’i olan 33.928 lira fidan bedeli İl Müdürlüğümüzce karşılanmaktadır.

      İlçemizde 8 mahallede 30 çiftçimize 1.493 adet tüplü siyah incir fidanı dağıtılarak 150 dekar bahçe tesis edilmiş olacaktır. Böylelikle üreticilerimizin gelirlerinin çeşitlendirilmesi yanı sıra ilimize özgü, coğrafi tescili olan siyah incirin uygun yetiştirme şartlarına sahip yerlerde yaygınlaştırılmasına devam edilecektir.

      Dağıtılan fidanların toprakla bulaşması sonucunda, ilçemizde incir üretim alanımız 2.522 dekara ulaşacak olup, toplam incir üretimimize yıllık 150 ton katkı sağlayacağı beklenmektedir. Dağıtımı yapılan fidanların öncelikle üreticilerimize olmak üzere, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi

       Yapılan konuşmaların ardından incir fidanlarının üreticilerimize dağıtımı ile tören sona erdi.