T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Orhaneli'de Üreticilerimize Sertifikalı Buğday ve Arpa Tohumu Dağıtımı Yapıldı

Yayın Tarihi : 9.12.2022

Orhaneli İlçemizde üreticilere sertifikalı buğday ve arpa tohumu dağıtımı düzenlenen bir törenle gerçekleştirildi. Düzenlenen tören İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül’ün yanı sıra Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Süleyman Çelik, Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt, Orhaneli Ziraat Odası Başkanı Nafiz Kaya ve üreticilerimizin katılımı ile gerçekleşti.

İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül yapmış olduğu konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Tahıllar, insanlığın yerleşik hayata geçip geleneksel tarıma başladığından beri en çok üretilen ve tüketilen tarımsal ürün gruplarından biri olmuştur. Buğday ve arpa ilk kültüre alınan bitkiler arasında yer almakta olup o zaman günümüze stratejik özelliğini korumuştur.

           Pandemi ile birlikte değişen koşullar her sektörde olduğu gibi  tarımsal üretimi de olumsuz etkilemiş  gıda arzında sorunlara yol açmıştır. Bu sorun beraberinde  özellikle buğdayı daha önemli hale getirmiştir.

Dünya’da 2021/22 üretim sezonunda buğday üretiminin bir önceki yıla göre %1’lik artışla 781 milyon ton olacağı tahmin edilmekte olsa da  2022/2023 üretim sezonu için; savaş, hasat alanlarının daralması ve  kuraklık nedeniyle üretimde azalış yaşanabileceği öngörülmektedir. Arpa ekim alanları  ise 2020/21’de yaklaşık 51,4 milyon ha olarak gerçekleşmiş iken başta Avustralya, AB, Kazakistan ve Rusya, ekim alanlarının azalmasından kaynaklı olarak 2022/23 üretim sezonunda ise yaklaşık 47,9 milyon ha olacağı öngörülmektedir.

Dünya’da üretim daralmasına karşın ülkemizde ve ilimizde önemli artış gözlemlenmektedir.  Geçtiğimiz yıl ilimizde  ekmeklik buğday üretimimiz 211.013 ton iken bu yıl %18 artış ile 249.726 ton tahmin edilmektedir. Arpa üretimimiz 41.224 ton iken bu yıl %15 artış ile 47.480 ton olacağı tahmin edilmektedir.

Bu artışta üreticilerimizin özverileri yanı sıra öncelikle bakanlığımız ve il müdürlüğümüzün yürütmüş oldukları projelerin katkısı da mevcuttur. Üreticilerimizin üretim  maliyetlerini azaltmak, verimi arttırmak ve atıl durumda bulunan tarım arazilerin tarıma kazandırılması için tohum dağıtımlarımızı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirmiştik.

Tarımsal anlamda bir başarı için yerel yönetimlerinde bu sürece katkı sağlaması gerekmektedir. Bursa yerel yönetimlerin işbirliği içerisinde tarıma desteğini ve üretime katkısının güzel örneklerinin görüldüğü örnek bir ilimizdir. Bugünde bu örneklerden biri Orhaneli ilçemizde gerçekleşmektedir.

Büyükşehir Belediyemizin finanse etmiş olduğu ve ilçe müdürlüğümüz koordinasyonu ile 40 üreticimize  4 ton Nusrat cinsi buğday ve 20 üreticimize 2 ton Ramata cinsi Arpa tohumu %70 hibe ile dağıtımı yapılacaktır. Böylece toplam 300 da alan da ekim gerçekleşecektir.

Dağıtılan tohumların öncelikle üreticilerimize bereket getirmesini ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diler katkı sağlayan kurum ve kuruluşlara teşekkür ederim.dedi.