T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Keles İlçemizde Üreticilere Fidan Dağıtımı Yapıldı

Yayın Tarihi : 14.12.2022

Keles’de üreticilere meyve fidanı dağıtımı yapıldı. Düzenlenen dağıtım töreni; Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül’ün yanı sıra Keles Kaymakamı Ahmet Faruk Beyazıt, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin ve üreticilerimizin katılımı ile gerçekleşti.

Törende konuşma yapan İl Müdürü Aygül şu ifadelere yer verdi;

“Bursa sahip olduğu coğrafi ve iklim özellikleri ile tarım potansiyeli oldukça yüksek bir ilimizdir. Sanayii ile tarımın birlikte geliştiği ilimizde 40 dan fazla meyve çeşidi yetişmektedir. Meyve çeşitlerimizin 5 tanesi  ilimize özgü olup tescil edilmiştir. İlimizin meyve üretim kapasitesine bakıldığında geçtiğimiz yıl toplam 839.230 ton meyve üretiminin gerçekleştiği bu yıl da gerek dikilen fidanlarımızın meyve vermeye başlaması, gerekse de doğru tarım yöntemlerinin uygulanarak verimin artması sonucu yaklaşık olarak 1 milyon ton meyve üretimi gerçekleşmesi tahmin edilmektedir.

İlimizde üretilen meyvelerin ülkemizdeki yerine bakıldığında; 14 meyve çeşidinde ülkemizde ilk üç sırada yer almaktayız. Armut, incir, zeytin, şeftali,  ayva, ceviz, şeftali gibi meyvelerin öne çıktığı görülmektedir.

Bugünde Keles ilçemizde

  • 11.000 Ceviz fidanını  310 üreticimize
  • 7.000  Badem fidanını 220 üreticimize
  • 500 adet Ayva fidanını 20 üreticimize
  • 500 adet Antep Fıstığı
  • 500 vişne fidanını 20 üreticimize ve yine 500 kiraz fidanını 20 üreticimiz olmak üzere toplam 20.000 meyve fidanı toprakla buluşacaktır.
  • Dağıtılan fidanların verime yatması ile birlikte toplam meyve üretimimize önemli katkısı olacaktır. Bu kapsamda emeği geçen kurum ve kuruluşlara teşekkür eder üreticilerimize hayırlı olmasını dilerim." dedi.