T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Gemlik Balıkçılık İdari Hizmet Binası ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Hizmet Noktası olarak hizmet verecek olan binanın açılışı yapıldı

Yayın Tarihi : 15.12.2022

İl Müdürlüğümüz Gemlik Balıkçılık İdari Hizmet Binası ve Gemlik Sahil Güvenlik Komutanlığı Hizmet Noktası olarak hizmet verecek olan binanın açılışı Bursa Valisi Sayın Yakup Canbolat, Gemlik Kaymakamı Hasan Göç,  Cumhuriyet Başsavcısı Hilal Bozdağ Sahil Güvenlik Bölge komutanı Tuğamiral Tayfun Paşaoğlu, Jandarma Komutanı Tümgeneral Tekin Aktemur, İl Emniyet Müdürü Tacettin Arslan, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Ticaret vSanayi Odası başkanı Hasan Hamaloğlu ve diğer davetlilerin katılımı ile gerçekleşen bir törenle yapıldı.

Düzenlenen törende bir konuşma yapan Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“İlimiz denize 115 km kıyı uzunluğu ve birçok önemli göl ve akarsuya sahip olması açısından su ürünleri üretim bakımından önemli merkezlerden biridir.

İlimizde su ürünleri üretimine bakıldığında 2018 yılında 4.024 ton iken 2021 yılında %100 üzerinde artış ile toplam  8.312 tona yükselmiştir.  Bu yıl sonu itibariyle yaklaşık 10 bin ton üretim beklenmektedir. Yeni tesis edilen su ürünleri işleme tesislerimiz ile önümüzdeki yıl 15 bin ton üretim hedeflenmektedir.

İl Müdürlüğü olarak üretimin artması yanı sıra sürdürülebilirlik açısından da eğitimlerin yanı sıra mevzuatlar çerçevesinde denetimlerimizi sürdürmekteyiz. 5996 sayılı kanun kapsamında bitkisel ve hayvansal üretim ile gıda ve yem ürünlerine yönelik denetimler yapılırken 1380 sayılı kanun kapsamında da su ürünlerine yönelik denetimlerimiz yapılmaktadır.

2008 yılında Bursa balık halinin faaliyete geçmesiyle Gemlik ilçemizde bulunan balık hali faaliyetleri sonlandırılmış olup balıkçı barınağının karaya çıkış noktası amacıyla eskisi kadar kullanılmaması nedeniyle  Gemlik Balıkçılık İdari Binası atıl durumda kalmıştır.

Atıl durumda bulunan bina, bu yıl Sahil Güvenlik Güney Marmara Grup Komutanlığının talebi ve İl Müdürlüğümüz ile  Bakanlığımızın uygun görüşleri sonucu tadilat ve düzenlemeler yapılmıştır.

Böylece denetimlerde her iki kurumun  ortak olarak kullanması ile;

-Bölgede denetim imkanlarını artıracaktır.


       -İdari Bina önüne konuşlanması planlanan Sahil Güvenlik Botu ile Gemlik Kurşunlu Balıkçı Barınağında bulunan İl Müdürlüğümüze ait teknenin de zaman zaman Gemlik Merkez Balıkçı Barınağında kullanılması ile Gemlik Körfezi ve kıyılarında yasa dışı avcılığa(özellikle trol ve midye avcılığı) karşı caydırıcılığın artacağı,

         -Sahil Güvenlik botunun Mudanya ile birlikte Gemlik Balıkçı Barınağından da hareket etme imkanı olacağı düşünüldüğünde kamunun zaman kaybı ve yakıt sarfiyatının azalacağı,


          -Balıkçı Barınağı içerisinde düzenin sağlanmasına katkı sunacağı öngörülmektedir.

 

          Hizmete açılan binanın öncelikle üreticilerimize ve ilimize  hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.


          İlçe müftü vekili Mehmet Durmuş’un duasının ardından açılış kurdelesi kesildi.

Açılışın ardından katılımcılara bina gezdirilerek, yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi verildi.