T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Yıl Sonunda Gıda Denetimleri Artarak Devam Ediyor

Yayın Tarihi : 26.12.2022

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak temel amacımız, ilimizde çiftlikten sofraya gıda güvenilirliği kapsamında birincil üretim dahil olmak üzere üretim, işleme, depolama, dağıtım, satış ve toplu tüketim gibi gıda zincirinin tüm aşamalarında etkin kontrol ve denetim ile tüketiciye her zaman yeterli ve güvenli gıda arzını sağlamaktır.

Yılbaşı sürecinde üretim ve tüketimi artan alkollü ve alkolsüz içecekler, kuruyemiş, şekerleme, pastacılık ürünleri, et ürünleri vs. gibi gıda sektörlerinde faaliyet gösteren gıda işletmelerinde denetimler yoğunlaştırılarak tedbirler arttırıldı.

Bu işletmelerde kontrol görevlilerimizce gıda kontrolleri hassasiyetle yapılmakta ve işletmelerde gıda güvenliği ile ilgili olarak nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bilgilendirmeler de yapılmaktadır. 5996 Sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" kapsamında denetlenen işletmelerde; gıda ve alkollü içkilerin güvenilirliği, gıdaların saklanma, pişirilme, sunum koşulları kontrol edilerek özellikle alkollü içkilere yönelik etiket ve bandrol kontrolleri de yapılmaktadır.

Gerçekleştirilen denetim ve kontrol faaliyetlerinde vatandaşlarımızın güvenilir gıdaya ulaşmasını sağlamak amacıyla ekiplerimiz 17 ilçemizde denetim çalışmalarını sürdürmektedir.