T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Uludağ Oteller Bölgesinde Gıda Denetimleri Yapıldı

Yayın Tarihi : 28.12.2022

        Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit AYGÜL, Gıda ve Yem Şube Müdürü Mürvet ÖZTÜRK, Osmangazi İlçe Müdürü Şefik ÇINAR ve İl Müdürlüğümüz gıda kontrol görevlileri tarafından yaklaşan yılbaşı sebebiyle Uludağ'da bulunan otel ve işletmelerde gıda denetimleri yapıldı.  Denetimlerde İşletmelere halk sağlığı ve gıda güvenliği ile ilgili olarak nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bilgilendirmeler yapıldı.

       Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak temel amacımız, ilimizdeki çiftlikten sofraya gıda güvenilirliği kapsamında birincil üretim dahil olmak üzere üretim, işleme, depolama, dağıtım, satış ve toplu tüketim gibi gıda zincirinin tüm aşamalarında etkin kontrol ve denetim ile tüketiciye her zaman yeterli ve güvenli gıda arzını sağlamaktır.

    Kış aylarının vazgeçilmezi olan ve en çok tercih edilen kayak bölgesi olan Uludağ'daki bu işletmelerde kontrol görevlilerimizce gıda denetimlerini hassasiyetle yapılmakta ve otel ve işletmelere halk sağlığı ve gıda güvenliği ile ilgili olarak nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bilgilendirmeler de yapılmaktadır. 5996 Sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" kapsamında denetlenen işletmelerde; gıda ve alkollü içkilerin güvenilirliği, genel ve özel sağlık bilgisi esaslarına uyulup uyulmadığı, gıdaların saklanma, pişirilme, sunum koşulları kontrol edilerek özellikle alkollü içkilere yönelik etiket ve bandrol kontrolleri yapılmaktadır.

      Yapılan denetimlerle ilgili bilgi veren İl Müdürü AYGÜL yapmış olduğu konuşmasında;

     "Bugün Uludağ oteller bölgesindeyiz. Uludağ kış turizmi açısından önemli bir bölgemizdir. Bu bölgede gıda hizmeti sunan gıda satışı yapan toplam 74 tane işletme bulunmaktadır. Yılbaşı öncesi bu işletmelerde ki gıdaların uygunluğunu hijyen şartlarını incelemek için ekibimizle birlikte denetimlerimizi yapıyoruz. Yaptığımız bu denetimler ile yılbaşına oteller bölgesinde insan sağlığına yaraşır şekilde kaliteli güvenli gıda hazırlanmasının sağlanması açısından önem arz etmektedir. Denetimlerimiz yılbaşından sonrada düzenli olarak devam edecektir. Denetimlerimizde sadece gıdanın kendine değil; sunum satış yerlerine ve tezgahların hijyenini de kontrol etmekteyiz. Aynı zamanda alkollü içeceklerin barkod kontrolünü yaparak yasal yollardan gelip gelmediği de kontrol edilmektedir. Birlikte bu çalışmaları yürüttüğümüz jandarma birliklerine de teşekkürlerimi ifade ediyorum. İlerleyen süreçte birlikte çalışmalarımız sürecektir. Bu vesileyle bu kış sezonununda ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.