T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Evde Yaşayan Kedi, Köpek Ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi İçin Yasal Süre Doldu

Yayın Tarihi : 3.01.2023

       Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 'Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik ile evcil hayvanların kayıt altına alınması işlemi 31 Aralık 2022' de sona erdi. Ülke genelinde yaklaşık 1 milyon 436 bin evcil hayvan mikroçip takılıp, pasaport düzenlenerek Ev Hayvanı Kayıt Sistemi' ne (PETVET) tanımlandı. Evcil hayvanlarını belirlenen yasal süre içerisinde kayıt altına aldırmayanlar için 1 Ocak 2023'ten itibaren ödenecek ceza miktarı 3 bin 642 TL olarak belirlendi.

        Evcil hayvanların kimliklendirme süreci hakkında bilgi veren Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Bursa'da hayvan sahiplerinin sürece yoğun ilgi gösterdiğini belirtti. İl genelinde 49 bin 364 hayvanın dijital kimlik ile kayıt altına alındığını söyleyen İl Müdürü Aygül,  son başvuru tarihinin hafta sonu tatiline denk gelmesine rağmen il ve ilçe müdürlüklerinin açık kalarak, başvuruları kabul ettiğini belirtti.

          Son başvuru zamanından önce Beyanname veren hayvan sahipleri, cezai işlemden muaf tutularak evcil hayvanlarına çip taktırabilecek.

        Son Başvuru zamanında oluşan yoğunluk sebebiyle hayvan sahiplerinden mağdur olmamaları için beyanname alındığını vurgulayan Aygül: ''Hayvan severlerimizin kayıt işlemlerini son güne bırakması sebebiyle oluşan yoğunlukta mağdur olmamaları için kendilerinden beyanname alınmıştır. Beyanname alınarak kayıt altına alınan toplam 36.517 evcil hayvanın da çip takma işlemleri önümüzdeki günlerde herhangi bir cezai işlem yapılmaksızın devam edecektir. Bu işlemlerin sonunda ilimizde toplam 85 bin 881 evcil hayvanı hem kayıt altına almış hem de kuduz aşılarını tamamlamış olacağız. Uygulama ile evcil dostlarımızın kaybolması veya çalınması durumunda bulunmalarına yardımcı olmanın yanı sıra sokağa bırakılmalarının da önüne geçilmesini hedefliyoruz.'' dedi.

      Gelecek süreçte evcil hayvan sahiplenecek vatandaşların herhangi bir yasal yaptırıma maruz kalamamaları için hayvanlarını 6 aylıktan önce PETVET sistemine kayıt etmeleri gerekiyor.