T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kontrol Görevlilerine Türk Gıda Kodeksi Eğitimi Düzenlendi

Yayın Tarihi : 12.01.2023

Bursa'da il ve ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli gıda mühendisi, ziraat mühendisi ile veteriner hekimlere yönelik düzenlenen Türk Gıda Kodeksi Eğitimi tamamlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Tarladan Sofraya, Çiftlikten Çatala Gıda Güvenliğini benimsediği yaklaşımıyla üretim, toplu tüketim ve satış yerlerinde 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında Bursa'da yapılan denetim ve kontroller aralıksız sürüyor.

Resmi kontrollerin yeterli ve etkin yapılabilmesi, uygulamalarda farklılıkların ortadan kaldırılması, mevzuat hakkında fikir alışverişi ve gıda denetimiyle ilgili sorunların tespiti ve çözümlenmesi hedefiyle Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde görevli personellerce Gıda denetim ve kontrol hizmetlerinde görev alan Kontrol Görevlilerine hizmet içi eğitim düzenlendi.

Eğitimde, Kontrol görevlileri ile bir araya gelen Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, 2022 yılında 247 gıda kontrol görevlisi ile 64 bin 391 denetim yapıldığını, bu yıl boyunca devam edecek denetimlerle bu sayının artmasının hedeflendiğini dile getirdi.

İl Müdürü Aygül, denetimlerde aktif görev alan personelin mesleğin gerektirdiği bilimsel, teknik bilgi ve becerilerini geliştirerek gıda denetim hizmetlerini uygulamasını, düzenlenen eğitim ve toplantının gıda güvenilirliğinin sağlanmasında yol gösterici olmasını temenni etti.