T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KESTANE ÇALIŞMA GRUBU CUMALIKIZIK’TA TOPLANDI

Yayın Tarihi : 19.01.2023

Bursa Kent Konseyi çatısı altında kurulan "Bursa'da Kestane Üretiminin Geliştirilmesi Çalışma Grubu"  Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan başkanlığında  18.01.2023 tarihinde Cumalıkızık mahallesinde toplandı. Toplantı  Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ömer Doğan, Orman Bölge Müdürlüğü Şube Müdürü Hüseyin Koz, BBB Kent Konseyi Genel Sekreteri Murat Başlar, Bursa U. Ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cevriye Mert, Cumalıkızık Kooperatif Başkanı Ali Ülker, Fidyekızık Kooperatif Başkanı Ertuğrul Sünel, kurumların teknik personeli ile kestane üreticilerinin  katılımıyla gerçekleştirildi.

            Toplantıda Kestane Gal Arısı ile diğer hastalık ve zararlılar konusunda yapılan  ve yapılacak olan çalışmalar hakkında değerlendirmeler yapıldı. İl Müdürlüğümüz tarafından yürütülen projeler, kestane fidan üretim mevzuatı,  eğitim ve yayım çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi verildi.

            Toplantıya katılan kestane üreticileri, araştırma kuruluşlarınca gal arısı ile diğer hastalık ve zararlılara dayanıklı, geç mevsimde olgunlaşan, verim ve kalitesi yüksek çeşitlerin geliştirilmesi, sulama göletlerinin yapılması, yol yapım çalışmaları, özellikle hasat sezonunda güvenliğin sağlanması vb konularda taleplerini dile getirdiler.