T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TOHUMCULUK SEKTÖRÜNE ZİYARET

Yayın Tarihi : 6.12.2019

​Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit AYGÜL, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ömer DOĞAN ile Tohum Sertifikasyon biriminde görevli Teknik personeller Karacabey İlçesindeki tohumculuk firmalarına ziyarette bulundu. İl Müdürü Hamit AYGÜL konu ile ilgili olarak “ Bursa’nın sahip olduğu özel iklim ve toprak şartları ile tohum üretimine son derece elverişli durumdadır. Bu bakımdan İlimiz sertifikalı tohumluk üretim merkezlerinden birisidir. Özellikle tohumluk mısır üretimi bakımından Türkiye içinde 1. Sırada yer almaktadır. 2019 yılı itibariyle 55. bin da. Alan da buğday, arpa, yulaf, yem bezelyesi, süt otu, bezelye, biber, mısır, ayçiçeği, çeltik türlerinde sertifikalı tohumluk üretimi yapılmıştır. Standart tohumluk olarak çeşitli sebze türleri biber, domates, patlıcan, fasulye, maydanoz, dereotu, marul, kabak kışlık sebzeler ile soğan ve pırasa tohumluğu da üretilmektedir. İlimizde faaliyet gösteren 65 adet tohumluk üreticisi, 1121 adet Tohum yetiştiricisi 10 adet tohum işleyicisi ve 10 adet de Fide Üreticimiz bulunmaktadır. Fide üreticilerimizin üretmiş olduğu yaklaşık 250 milyon adet çeşitli sebze fidesinin hastalık ve zararlılar yönünden kontrolleri yapılmaktadır.” açıklamalarda bulunmuştur.

Karacabey İlçesinde bulunan Limagrain Tohum Islah ve Üretim San. Tic. A.Ş.’ ne yapılan tesis ziyaretinde Genel Müdürü Cenk SARAÇOĞLU tarafından firmanın yürütmekte olduğu tohum ıslahı, üretimi, laboratuvar, işleme, depolama ve pazarlama sistemleri hakkında heyete bilgilendirme yapıldı. Tohumculuk  sektörünün geleceği hakkında karşılıklı görüş alış verişinde bulunuldu..
Yine Karacabey İlçesinde bulunan Agromar Marmara Tarım Ürünleri San. Ve Tic. Ltd. Şti.’ ne de tesis ziyaretinde bulunuldu. Genel Müdürü Davut GÖKTAŞ tarafından firmanın yapmış olduğu çalışmalar, tohumluk üretimleri, işleme, depolama, satış ve pazarlama ve fide üretimi ile ilgili bilgilendirme yapıldı.
 Heyet tesis ziyaretlerinin ardından tohumculuk sektörünün geliştirilmesi için işbirliklerinin devamı dilekleriyle Karacabey’den ayrıldı.