T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Ümitalan’da Süt Sığırı Yetiştiricileri Sertifikalarını Aldı

Yayın Tarihi : 11.12.2019

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İŞKUR işbirliğinde yürütülen Süt Sığırı Yetiştiriciliği kursunu başarı ile tamamlayan 20 kadın çiftçi sertifikalarını düzenlenen törenle aldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği arasında imzalanan Aktif İşgücü Piyasası Programları İşbirliği Protokolü esas alınarak, 'Tarımsal Nüfus Gençleşiyor' projeleri hazırlandı. Bu protokol kapsamında tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, çiftçilerimizin tarım ve hayvancılık konularında eğitilmesi, köyden kente göçü engellemek ve gelir seviyesini artırmak amacıyla Kestel İlçesi Ümitalan Mahallesinde 20 kadın çiftçiye yönelik 'Süt Sığırı Yetiştiriciliği' kursu düzenlendi. 80 saat devam süren kursta pratik ve teorik uygulamalarla çiftçilerimiz bilgilendirildi. Kursu başarı ile tamamlayan çiftçilere sertifikaları, bugün Ümitalan İlkokulunda düzenlenen törenle takdim edildi.

Törene Kestel Kaymakamı Sayın Ahmet KARAKAYA, Kestel Belediye Başkanı Sayın Önder TANIR, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit AYGÜL, Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp KILIÇ ile kursiyerler ve çok sayıda konuk katıldı.

Törende konuşma yapan Kestel Kaymakamı Sayın Ahmet KARAKAYA, düzenlenen bu kursların önemine dikkat çekti. Çiftçilerin edindikleri bilgilerle daha profesyonel hareket edeceklerini ifade etti.

Kestel Belediye Başkanı Önder TANIR ise, tüm imkânları ile çiftçiye destek olmak için çalıştıklarını ve bu desteklemelerin devam edeceğini söyledi.

Törende konuşma yapan Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit AYGÜL, 2019 yılında Süt sığırı Yetiştiriciliği alanında kurs sayısını arttırıldığını belirtti. AYGÜL, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: ''Projeler kapsamında İlimizde 2018 yılında, 235 kursiyerimizin eğitim gördüğü beş adet 'Süt Sığırı Yetiştiricisi' kursu düzenlendi. 2019 yılında ise kurs sayımızı dokuza çıkararak toplamda 275 kursiyerimize 'Süt Sığırı Yetiştiriciliği' konusunda eğitim verdik. İl Müdürlüğümüz ile Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İŞKUR arasında yapılan protokol doğrultusunda, Ümitalan Mahallesinde açılan 'Süt Sığırı Yetiştiricisi' Kursu da bunlardan bir tanesi. Kurs süresi boyunca çiftçilerimize teorik ve pratik birçok bilgi aktarıldı. Verdiğimiz eğitimlerle; hayvancılığın geleneksel yöntemlerden farklı olarak, daha karlı ve verimli yapılabilmesi hedefiyle yeni teknolojiyi kullanmasını bilen çiftçilerin yetiştirilmesi amaçladık. Bunun yanı sıra; süt sığırı ahırı kurabilen, hayvanların beslenme ve bakımını yapabilen, hastalıklara karşı mücadele edebilme bilgi ve becerisine sahip olabilme konusunda çiftçilerimizin niteliklerini arttırmak hedeflerimiz arasındaydı. Bugün burada bulunmamızın sebebi de amaçlarımız doğrultusunda eğitim vermiş olduğumuz kursumuzu başarı ile tamamlayan 20 Kadın Çiftçimize sertifikalarını takdim etmek.

Süt Sığırı Yetiştiricisi ünvanı ile sertifika almaya hak kazanan tüm kadın çiftçilerimizi tebrik ediyorum. Hepsine hayırlı olsun, aldıkları eğitimlerin ve sertifikaların bundan sonraki yaşamlarında fayda sağlayacağına gönülden inanıyorum.''

Tören, kursiyerlere sertifikalarının dağıtılması ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.