T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Meyve Ağaçlarında Budama Kursu Uygulama Çalışması Yapıldı

Yayın Tarihi : 20.12.2019

İl Müdürlüğümüz ve Osmangazi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği içerisinde Meyve Ağaçlarında Budama Kursu düzenlendi. Kurs kapsamında katılımcılara budama tekniği, meyve ağaçlarına verilecek şekiller, ürün budaması, gençleştirme budaması, budama aletlerinin dezenfeksiyonu ve iş sağlığı ve güvenliği konularında bilgi verildi. Teorik olarak verilen bilgiler Gürsu ilçesi, İğdır ve Hasanköy mahallerinde yapılan uygulama çalışması ile pratiğe aktarıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit AYGÜL kurs ile ilgili yaptığı açıklamada; meyveciliğin ilimizin en önemli tarımsal üretim faaliyetlerinden olduğunu belirtti. AYGÜL; Armut, taze siyah incir, ahududu, böğürtlen üretiminde Türkiye birincisi, sofralık zeytin, erik, ayva, ceviz üretiminde ikinci; şeftali, kiraz, çilek, kivi, nektarin ve maviyemiş üretiminde ise üçüncü olduğunu ifade etti.. Bu ürünlerden taze siyah incir olmak üzere kiraz, armut, ayva, şeftali ve nektarinin önemli miktarının ihraç edildiğinin altınız çizen İl Müdürü AYGÜL, düzenlenen eğitim yayım faaliyetleri üreticilerimizin yanında olduklarını, karşılıklı görüş alışverişi ile talep ve önerilerin dikkate alınarak ilimizin ve ülkemizin tarımsal üretim değerinin daha da geliştirilmesi için çaba gösterdiklerini söyledi.

Meyve Ağaçlarında Budama Kursu kapsamında Gürsu ilçesi, İğdır ve Hasanköy mahallerinde, İl Müdürlüğümüz teknik personeli ve kursiyerler ile birlikte bodur, yarı bodur ve klasik meyve bahçelerinde budama uygulaması yaptı.  Uygulamaya İl Müdürü Yardımcısı Erdoğan CEYLAN ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ömer Doğan iştirak etti.

İl Müdür Yardımcısı Erdoğan CEYLAN kursiyerlere hitaben yaptığı konuşmada, İl Müdürlüğü olarak eğitim ve yayım faaliyetlerine önem verdiklerini, üreticilerimizin iş yoğunluğunun nispeten az olduğu ve budama sezonu öncesinde bu tür faaliyetlerin gerçekleştirildiğini belirterek, kursun faydalı olması temennisinde bulundu.