T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bursa’da Fidancılık Sektörü Yükselişte

Yayın Tarihi : 9.1.2020

​Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit AYGÜL, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ömer DOĞAN ve İl Müdürlüğü fidan sertifikasyon biriminde görevli teknik personel eşliğinde, Kestel ve İnegöl İlçelerinde bulunan fidan üreticilerini ziyaret etti.

Gerçekleşen ziyaretler esnasında, İl Müdürü Hamit AYGÜL yetkililerden; kooperatiflerin yürütmekte olduğu fidan ve süs bitkisi üretimleri,  depolama, satış ve pazarlama ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi aldı. Fidancılık  sektörünün üretimden pazarlamaya, gündemdeki genel sorunlarının paylaşıldığı ziyaretlerde, fidancılık sektörünün geleceği hakkında görüş alış verişinde bulunuldu. 

İl Müdürü Aygül, konu ile ilgili olarak “Bursa ili fidan yetiştiriciliği bakımından, Toprak ve iklim özellikleri ile en elverişli üretim merkezlerinden birisidir. İlimiz kaliteli üretim ve buna dayalı olarak daha fazla ihracat potansiyeline sahiptir. Meyvecilik tarımında en önemli unsur fidan olduğundan sertifikalı fidancılığın önemi daha da artmaktadır. Fidan ve üretim materyali üretimi açısından İlimiz İzmir ve Isparta dan sonra 3. Sırada yer almakta ve Türkiye fidan üretim miktarının yaklaşık %12’si İlimizde üretilmektedir. 2019 yılı itibariyle 25.254.410 adet sertifikalı ve standart fidan ve üretim materyali üretimi gerçekleştirilmiştir. İlimizde faaliyet gösteren 84 adet fidan üreticisi bulunmaktadır. Fidan üreticilerimizin üretmiş olduğu fidanların sertifikasyon, hastalık ve zararlılar yönünden kontrolleri yapılmaktadır.’’ açıklamasında bulundu.
Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü heyeti, üretici ziyaretlerini, fidancılık sektörünün gelişmesi için işbirliklerinin devamı temennisiyle sonlandırdı.