T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bursa’da Yaban Mersini Toplantısı Yapıldı

Yayın Tarihi : 9.1.2020

​Bursa'da ve Türkiye'de, değeri her geçen gün artan, nadide bir tarım ürünü olan, yaban mersininin değerlendirme toplantısı Uludağ İhracatçı Birlikleri binasında yapıldı.

Toplantıya Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit AYGÜL’ün yanı sıra Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan, Bursa Büyükşehir Belediyesi Tarım Komisyonu Başkanı ve Tarım Aş Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü ve Tarım AŞ Genel Müdürü Fethullah BİNGÜL katıldı.
Toplantıda konuşma yapan AYGÜL “Çevrelerde takdir toplamaya başladı, buna paralel olarak, ilgili kurum kuruluşlarımız bilinçle çalışmaya başladılar. Hem ihracatçılarımız, hem Büyükşehir Belediyesi, hem İl Tarım Müdürlüğümüz bu çalışmaları beraber yapıyor" ifadelerini kullanarak, "Bursa nüfus bakımından ülkemizin dördüncü kenti ancak, tarımsal alan açısından çok büyük değil, buna rağmen hasılat açısından basamak atlayarak yükseliyor" dedi. İl olarak geçtiğimiz yıl 8 buçuk milyar liralık tarımsal hasılata ulaştık diyen Aygül, "Türkiye’de 375 ton yabanmersini üretiliyor, Bursa, Trabzon, Rize, Giresun ve Artvin başta olmak üzere yaban mersini üretimimiz var. Bursa'da 500 dekar alanda 123 ton yaban mersini üretiliyor. Yaklaşık 103 çiftçi bu işi yapıyor. Bir kaç sene içinde 400-500 üretici eklemeye çalışacağız. Dekar başı minimum 10.000 liranın üzerinde net gelir tespit edebiliriz, gerçekten karlı bir ürün,  bu bakımdan yaklaşımlar pozitif ancak destek de besliyoruz, hep birlikte destek verirsek önümüzdeki bir kaç sene içinde Bursa bu konuda şahlanır.” dedi.