T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Üretici Örgütlerine “Dış Ticaret Eğitimi” Verildi

Yayın Tarihi : 10.1.2020

“Üretici Örgütlerinin Pazarlama Kapasitelerinin Geliştirilmesi Projesi”nin devamı kapsamında,  kooperatifler ile ortaklarına ve İl Müdürlüğümüzün ilgili şubelerinin teknik personeline “Dış Ticaret Eğitimi” verildi.

Üretici Örgütlerinin Pazarlama Kapasitelerinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında, ilimizden Tarımsal Kredi Kooperatiflerinin yönetim kurulu üyesi ve kooperatiflerle muhatap olan İl Müdürlüğümüzde görevli teknik personellere uzman eğitmenler tarafından eğitim verilmişti. Bu eğitimin devamı niteliğindeki “Dış Ticaret Eğitimi” ise Bursa Teknik Üniversitesinden Doç. Dr. Hilal YILDIRIR KESER tarafından, kooperatifimizin ortaklarına ve İl Müdürlüğümüzün ilgili şubelerinin teknik personeline verildi.
Bursa'nın tarımsal üretim potansiyelinde önemli yeri olan kooperatiflerin daha verimli ve sürekli olması amacıyla ürünlerin pazarlanmasında paydaşlara katkı sağlanması hedeflenen Proje kapsamında eğitim alan İl Müdürlüğü personelimiz, yapılan ziyaretler esnasında ekonomi, pazarlama, satış, e-ticaret, markalaşma, lojistik ile kooperatiflere verilen destekleme ve hibe konularında edindikleri bilgileri diğer kooperatiflere aktaracaklar. Proje ile tarımsal ürünlerin pazarlanmasında kooperatifleri etkin hale getirilmesi, üreticiden tüketiciye uzanan zincirde aracıların sayısını en aza indirilmesi ya da ürünün kooperatifler aracılığıyla direkt olarak tüketiciye sunulması sağlanacak. Eğitimler ile Bursa'mızın değeri olan tarımsal ürünlerimizin ülkemiz ve dış pazarlarda daha fazla tanınarak, ticari faaliyete konu olmasının önü açılacak ve bunun sonucunda, bu ürünlerimizin üretiminde süreklilik sağlanabilecek, tarımsal faaliyetle uğraşan nüfusun bu faaliyette kalıcı olmasına katkıda bulunulacak.​