10.9.2018 / Gösterim Sayısı : 173

Osmangazi’de 18. Siyah İncir Festivali Düzenlendi

#Osmangazi’de 18. Siyah İncir Festivali Düzenlendi


Bursa'da, Osmangazi Belediyesince 18. Siyah İncir Festivali düzenlendi.

Ovaakça Mesire Alanı'nda, mehter ve folklor gösteriyle başlayan festival, 8 kategoride 200 pehlivanın katıldığı yağlı güreş müsabakalarıyla devam etti.

Müsabakalarda dereceye giren pehlivanlara kupa ve madalyaları İl Tarım ve Orman Müdürü Hacı Dursun YILDIZ ve protokol üyeleri tarafından verildi.

Festivalde konuşan İl Tarım ve orman Müdürü Hacı Dursun YILDIZ; Bursa Siyah İnciri Türkiye ve dünya pazarında yer alan bir ürünümüzdür. Bu sebepler ürettiğimizi mutlaka ihraç etmeliyiz. İhraç rakamlarının artması ve üreticilerimizin desteklenmesi için gerek STK’lar gerek belediyeler gerekse devlet kurumlarımızla üreticilerimizin yanındayız. Bursa çiftçisi ve incir üreticisini kurumum adına kutluyor ve her daim hizmetlerinde olduğumuzu belirtmek istiyorum.’ dedi.

YILDIZ, festivale katkı sağlayan herkese teşekkürlerini iletirken tüm çiftçilere ürünü bol, bereketli ve afetsiz bir hasat dönemi dileklerinde bulundu.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personellerinin jüri üyeliğini yaptığı festivalde, ‘En Güzel İncir Yarışması’nda yer alan siyah incirler; dış görünüşü, iriliği ve içinin güzelliği gibi farklı kategorilerde değerlendirildi.

38 üreticinin katıldığı yarışmada birinciliği Selçukgazi Mahallesi'nden Aslan Korkmaz, ikinciliği Selçukgazi Mahallesi'nden Recep Bayram, üçüncülüğü de Dürdane Mahallesi'nden Aslan Tekin kazandı. Dereceye giren üreticilerin ödüllerini Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hacı Dursun Yıldız takdim etti.

''